dnes je 19.4.2024

Input:

Paušální výdaje

15.7.2013, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 18 minut

2.5.3
Paušální výdaje

Ing. Ondřej Burian a Ing. Jan Zábrodský

VYŠLO V ČÍSLE 14-15/2013

Úvod

Osoby samostatně výdělečně činné neboli podnikatelé mají při výpočtu své daňové povinnosti k dani z příjmů několik možností uplatnění výdajů: mohou se rozhodnout, zda svou daňovou povinnost odvodí

  • z účetní evidence,

  • z daňové evidence,

  • nebo zda využijí zjednodušených postupů, které představují použití paušálních výdajů či sjednání paušální daně.

Každý způsob má své výhody, nevýhody a odlišné dopady na výpočet dílčího základu daně z podnikání a jiné samostatně výdělečné činnosti (podle § 7 ZDP). Paušální výdaje se mimo podnikatelů mohou týkat i osob majících příjmy z pronájmu (podle § 9 ZDP), pro které platí tytéž pravidla jako pro podnikatele.

V tomto článku se budeme podrobněji věnovat uplatňování paušálních výdajů a jejich dalším konsekvencím.

Obecný princip uplatňování paušálních výdajů

Paušální výdaje představují pro poplatníky jednu z možností, jak stanovit svou daňovou povinnost. Je čistě na poplatníkovi, pro jaký způsob evidence se rozhodne, své rozhodnutí však nemůže v průběhu zdaňovacího období ani dodatečně měnit a taktéž ho musí respektovat pro celý daný dílčí základ daně. Nelze tedy kombinovat paušální a skutečné výdaje v rámci jednoho dílčího základu z podnikání (např. příjmy ze živnosti a autorské příjmy), je ale možné je kombinovat mezi jednotlivými dílčími základy (dílčí základ daně z podnikání podle § 7 ZDP a dílčí základ daně z pronájmu podle § 9 ZDP).

Paušální výdaje přestavují pro poplatníky „zjednodušenou daňovou evidenci“. Zatímco v případě vedení daňové evidence je poplatník povinen evidovat veškeré příjmy a výdaje, závazky a majetek, v případě využití paušálních výdajů stačí vést pouze evidenci příjmů v časovém sledu a evidenci pohledávek. Výdajová strana základu daně se odvodí stanoveným procentem z příjmů, a tudíž není nezbytné ji nikterak evidovat ani dokládat.

Z praktických důvodů lze však doporučit vždy evidovat veškerý majetek i závazky pro případy přechodu mezi jednotlivými způsoby stanovení základu daně. V praxi dochází po skončení zdaňovacího období k porovnávání skutečných výdajů s těmi paušálními a k volbě té výhodnější varianty. Při přechodu mezi jednotlivými způsoby zjištění výdajů pak dochází k úpravě základu daně, v níž je nezbytné vyjít z evidence závazků a majetku (podrobněji viz dále).

Legislativní nastavení výše výdajových paušálů je opakovaně diskutováno a je častým předmětem politických sporů. Výdajové paušály jsou významným parametrem výpočtu daně z příjmů a jakékoli jejich omezení znamená pro řadu poplatníků zvýšení jejich daňové povinnosti, jak k dani z příjmů, tak i ve vztahu k sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Výdajové paušály přitom vůbec nejsou v zahraničí standardem, naopak: v rámci Evropské unie bychom státy s výdajovými paušály zřejmě zvládli spočítat na prstech jedné ruky.

Vývoj procentních sazeb paušálních výdajů shrnuje následující tabulka:

  2004  2005-2008  2009  2010  2011  2012  2013 
zemědělská výroba,
lesní a vodní hospodářství
 
50 %  80 %  80 %  80 %  80 %  80 %  80 % 
živnosti řemeslné  25 %  60 %  80 %  80 %  80 %  80 %  80 % 
živnosti ostatní  25 %  50 %  60 %  60 %  60 %  60 %  60 % 
podnikání podle zvláštních právních
předpisů (lékaři, auditoři, právníci,
daňoví poradci)
 
25 %  40 %  60 %  40 %  40 %  40 %  40 % * 
využití a převod práv  30 %  40 %  60 %  40 %  40 %  40 %  40 % * 
umělci (autoři), znalci, tlumočníci,
insolvenční správci
 
25 %  40 %  60 %  40 %  40 %  40 %  40 % * 
pronájem obchodního majetku  není definováno  30 %  30 %  30 % ** 
Pozn. – Od roku 2013 dochází k omezení uplatnění paušálních výdajů ve výši 30 % a 40 %, resp. je stanovena maximální absolutní částka, kterou si může poplatník v rámci daného paušálu uplatnit.

Při uplatnění paušálních výdajů platí, že ve výdajích odvozených procentem z příjmů jsou zahrnuté veškeré výdaje vynaložené v souvislosti s dosaženými příjmy. V paušálních výdajích jsou tak zahrnuté mj. i odpisy dlouhodobého majetku. Poplatník ve zdaňovacích obdobích, po která uplatňuje paušální výdaje, není oprávněn odpisy přerušit a odpisy vede pouze evidenčně.

Příklad

Příklad 1

Pan Hrubý pořídil v roce 2011 nákladní automobil za 1,25 mil. Kč. Až do roku 2012 včetně uplatňovat výdaje procentem z příjmů. V roce 2013 automobil prodal za 400 000 Kč. Jak bude tento příjem zdaněn?

Vzhledem k tomu, že automobil byl prodán v roce 2013, kdy pan Hrubý vede daňovou evidenci, nelze využít při prodeji osvobození od daně z příjmů. Zdanitelným příjem bude prodejní cena automobilu a za výdaj lze uplatnit zůstatkovou cenu automobilu. Jelikož v předchozích letech uplatňoval paušální výdaje, pořizovací cena musí být upravena o odpisy hmotného majetku. Pan Hrubý si může vybrat odpisovou metodu, která pro něj bude výhodnější (tj. odpisy nižší), tedy lineární odepisování – výdajem tak bude zůstatková cena ve výši 834 375 Kč (v případě uplatnění zrychlených odpisů by zůstatková cena činila 600 000 Kč). Aby mohl pan Hrubý uplatnit ztrátu z prodeje automobilu, musí tento příjem zahrnout do dílčího základu daně z podnikání (podle § 7 ZDP).

Další důležitou implikací uplatnění paušálních výdajů je skutečnost, že po dobu jejich uplatňování poplatník nemá obchodní majetek, což má významný daňový dopad pro aplikaci osvobozovacích lhůt při prodeji majetku. Obchodním majetkem z pohledu daně z příjmů se rozumí souhrn majetkových hodnot, které jsou ve vlastnictví poplatníka a o kterých je nebo bylo účtováno anebo je nebo byla vedena daňová evidence. Z této definice je tedy zřejmé, že poplatník uplatňující výdaje procentem z příjmů nemá obchodní majetek, a tudíž se při posuzování běhu osvobozovacích lhůt bude postupovat již od okamžiku nabytí majetku, nikoli od skončení podnikatelské činnosti.

Tato skutečnost může v řadě případů být pro poplatníka uplatňujícího paušální výdaje výhodou, v některých případech však i nevýhodou.

Příklad

Příklad 2

Pokud bychom navázali na předchozí situaci pana Hrubého, v případě, že by v roce 2013 stále uplatňoval výdaje paušálem, prodej nákladního automobilu by byl osvobozený od daně z příjmů (lhůta 1 rok již uplynula) a pan Hrubý by tak nemohl uplatnit „ztrátu“ z prodeje. V našem příkladu tak pan Hrubý úmyslně změnil způsob u uplatňování výdajů, aby nepřišel o možnost uplatnění neuplatněných odpisů nákladního automobilu.

Absence obchodního majetku může mít i další daňové dopady, např. při výpočtu náhrad za provoz soukromého automobilu či při posuzování daňové účinnosti leasingových splátek, kde jednou z podmínek je zařazení předmětu po skončení nájmu do obchodního majetku.

Přechody mezi způsoby vykazování výdajů

Hlavním záměrem při zavádění paušálních výdajů bylo snížení administrativní náročnosti spojené s daňovou agendou. Tento ušlechtilý záměr se však postupem času změnil ve standardní a významně využívaný nástroj pro optimalizaci daňové povinnosti.

Racionální podnikatelé sledují své skutečné výdaje a po skončení zdaňovacího období je vždy porovnávají s výdaji stanovenými procentem z příjmů, aby vždy zvolili tu výhodnější variantu uplatnění výdajů (prokazované výdaje podle evidence vs. paušální procentuální odpočet). Při přechodu mezi jednotlivými způsoby stanovení základu daně je nezbytné respektovat věcnou a časovou souvislost mezi vznikem a úhradou pohledávek a závazků, jelikož do základu daně nelze zahrnout výdaje, k nimž závazky vznikly ve zdaňovacím období, ve kterém poplatník uplatňoval výdaje paušálem.

Z tohoto důvodu se při přechodu mezi jednotlivými způsoby evidence základ daně vždy upravuje podle § 23 odst. 8 ZDP o stav závazku, pohledávek a nespotřebovaných zásob, a to za zdaňovací období předcházející zdaňovacímu období, ve kterém dochází ke změně, a to v rámci dodatečného daňového přiznání. Pokud dojde z tohoto titulu k dodatečné daňové povinnosti, nehrozí poplatníkovi žádný úrok z prodlení, pokud tuto dodatečnou daň odvede a dodatečné daňové přiznání podá nejpozději do termínu pro řádné daňové přiznání za zdaňovací období, ve kterém dochází k přechodu.

Podívejme se však nejdříve podrobněji na jednotlivé položky, o které se základ daně upravuje.

  • Pohledávky, které by při úhradě představovaly zdanitelný příjem. Mezi tyto pohledávky se nezahrnují pohledávky z titulu poskytnuté zálohy a pohledávky, které lze „daňově odepsat“, resp. pohledávky vůči dlužníkům uvedeným v § 24 odst. 2 písm. y) ZDP.

  • Závazky, které by při úhradě představovaly výdaj na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Mezi tyto závazky nespadají závazky z titulu přijatých záloh.

  • Cenu nespotřebovaných zásob (zboží, materiál, vlastní výroba, ceniny apod.)

  • Hodnotu vytvořených rezerv (zákonných či daňových), které lze uplatnit v základu daně.

Při přechodu z daňové evidence na uplatnění paušálních výdajů je nezbytné základ daně upravit tak, aby úhrady pohledávek a závazků vzniklých po dobu vedení daňové evidence nevstoupily do základu daně v období uplatnění paušálních výdajů.

Základ daně za poslední zdaňovací období, po které byla vedena daňová evidence, se tedy zvýší o hodnotu pohledávek a sníží o hodnotu závazků. Dále se základ daně zvyšuje o hodnotu nespotřebovaných zásob, jelikož jejich hodnota (pořizovací cena) bude součástí výdajů určených procentem z tržby z prodeje těchto zásob v okamžiku prodeje. V případě, že poplatník vytvořil rezervu na opravu dlouhodobého majetku, základ daně se o její hodnotu taktéž zvyšuje.

Dále je třeba mít na paměti, že úhrada pohledávek a závazků, které byly předmětem úpravy základu daně, již neovlivňují základ daně!

Příklad

Příklad 3

Paní Trávníčková provozuje obchodní činnost – prodej spodního prádla. Živnost provozuje od roku 2010, její výdaje téměř dosahují výše jejích příjmů, proto vede daňovou evidenci. Po uplynutí roku 2012 zjistila, že její příjmy dosáhly 880 tis. Kč a výdaje 500 tis. Kč. Rozhodla se proto, že za rok 2012 uplatní nově výdaje paušálem. K 31. 12. 2011 eviduje pohledávky za prodané zboží za 35 tis. Kč, závazky za nákup zboží a spotřebované služby v hodnotě 18 tis. Kč a zboží v hodnotě 55 tis. Kč. Pohledávky i závazky z roku 2011 byly v roce 2012 plně uhrazeny. Vyplatí se paní Trávníčkové její rozhodnutí?

Z důvodu dodatečné úpravy základu daně je paní Trávníčková povinna podat dodatečné přiznání za rok 2011, ve kterém základ daně upraví následovně:

+ 35 tis. Kč – pohledávky

+ 55 tis. Kč – nespotřebované zásoby

- 18 tis. Kč – závazky

Dodatečně vzniká paní Trávníčkové základ daně ve výši + 72 tis. Kč.

V rámci řádného daňového přiznání za rok 2012 uvede paní Trávníčková příjmy ve výši 880 tis. Kč, z těchto příjmů však 35 tis. Kč představuje úhrady pohledávek z roku 2011, a tudíž i příjem již zdaněný v rámci dodatečného daňového přiznání. Zdanitelné příjmy za rok 2012 tedy budou činit 845 tis. Kč a výdaje ve výši 60 % činí 507 tis. Kč. Základ daně tedy bude činit za rok 338 tis. Kč, což je o 42 tis. Kč méně nežli při uplatnění skutečných výdajů. Celkově však paní Trávníčková bude tratit z důvodů úpravy základu daně za rok 2011.

Přechod na paušální výdaje – vliv úpravy na sociální a zdravotní pojištění

V případě přechodu z paušálních výdajů na daňovou evidenci se základ daně neupravuje, ačkoli to není ze znění § 23 odst. 8 ZDP zcela zřejmé. Toto ustanovení se primárně zabývá úpravou základu daně při ukončení činnosti, případně přechody mezi daňovou evidencí a účetnictvím. Tyto evidence se od sebe výrazně liší tím, že podle účetnictví vzniká zdanitelný základ již při vzniku pohledávky, zatímco v daňové evidenci vzniká zdanitelný základ až ve chvíli zaplacení. Právě z tohoto důvodu se přistupuje k úpravě základu daně při jednotlivých přechodech.

Při přechodu na paušální výdaje je hlavním důvodem provedení úpravy základu vyloučení vzniku dvojího výdaje při přechodu (první vzniká při úhradě a druhý pak % z příjmů při úhradě pohledávky).

Pokud však poplatník přechází zpět z paušálního výdaje, takovéto riziko nehrozí, ba dokonce úpravou základu daně by došlo k dvojímu zdanění téhož příjmu. Takovýto postup by byl v rozporu se základními pravidly zdanění, a proto se nepřistupuje k úpravě základu daně při přechodu z paušálních výdajů na daňovou evidenci.

V případě přechodů mezi jednotlivými evidencemi je nezbytné upozornit na odlišné stanovení základu daně a vyměřovacích základů pro sociální a zdravotní pojištění. Zatímco vyměřovací základ pro sociální zabezpečení respektuje i úpravy základu daně, vyměřovací základ pro všeobecné zdravotní pojištění vychází pouze z rozdílu příjmů a výdajů bez vlivu úpravy základu daně podle § 23 ZDP. Díky této skutečnosti při přechodu mezi jednotlivými způsoby evidence výdajů dochází k rozdílným vyměřovacím základům. Postup stanovení jednotlivých základů daně znázorňuje následující obrázek. (Je vhodné zmínit, že vyměřovací základy představují v současné době 50 % rozdílu příjmů a výdajů.)

Příklad

Příklad 4

Pan Nový se rozhodl přejít od roku 2012 na paušální výdaje a z tohoto důvodu provedl opravu základu daně za zdaňovací období roku 2011 o následující položky: 15 000 Kč – pohledávky, 5 000 Kč – závazky. Příjmy roku 2012 vč. úhrady pohledávek z roku 2011 dosáhly 150 000 Kč a uhrazené výdaje vč. závazku z roku 2011 činily 50 000 Kč. Jak

Nahrávám...
Nahrávám...