Čekejte prosím ...
Nejnovější
Nejčtenější
 
Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Do not fill this:

Ukázka obsahu:

Uplatnění paušálního výdaje na dopravu v daňovém přiznání fyzických osob za rok 2011

30.1.2012, Ing. Ivan Macháček, Zdroj: Verlag Dashöfer

     Poplatník daně z příjmů fyzických osob (plátce či neplátce DPH) se může rozhodnout, zda uplatní u silničního motorového vozidla paušální výdaj na dopravu, anebo uplatní:

  • u silničního motorového vozidla zahrnutého v obchodním majetku nebo u vozidla v nájmu výdaje na dopravu v prokázané výši podle § 24 odst. 2 písm. k) ZDP

  • u silničního motorového vozidla nezahrnutého v obchodním majetku výdaje na dopravu ve výši sazby základní náhrady a náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty.

     Poplatník daně z příjmů fyzických osob se může rozhodovat o uplatnění paušálního výdaje na dopravu podle počtu ujetých kilometrů za příslušné zdaňovací období. Pokud poplatník najede pro podnikatelské účely s vozidlem zahrnutým nebo nezahrnutým v obchodním majetku málo kilometrů, bude pro něho výhodnější uplatnit paušální výdaj na dopravu, resp. krácený paušální výdaj na dopravu. Pokud však najede pro podnikatelské účely více kilometrů, může být pro něho výhodnější u vozidla vloženého do obchodního majetku uplatnit za zdaňovací období výdaje za pohonné hmoty prokazatelným způsobem a u vozidla nevloženého do obchodního majetku uplatnit náhrady za spotřebované PHM pro rok 2011 dle vyhlášky MPSV č. 377/2010 Sb. a pro rok 2012 dle vyhlášky č. 429/2011 Sb.

Hlavní zásady pro uplatnění paušálních výdajů na dopravu

     Ze znění ustanovení § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP vyplývá, že paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem lze uplatnit, pokud nebyl uplatněn výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem podle § 24 odst. 2 písm. k), a to

  • ve výši 5 000 Kč na jedno silniční motorové vozidlo za každý celý kalendářní měsíc zdaňovacího období nebo období, za které se podává daňové přiznání, ve kterém poplatník využíval příslušné silniční motorové vozidlo k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů, a současně toto silniční motorové vozidlo nepřenechal ani po část příslušného kalendářního měsíce k užívání jiné osobě,

  • krácený paušální výdaj ve výši 4 000 Kč za každý celý kalendářní měsíc zdaňovacího období nebo období, za které se podává daňové přiznání, pokud poplatník používá silniční motorové vozidlo pouze zčásti k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů.

Příklad

Příklad

Příklad





...
Konec ukázky
...

Přístup k tomuto dokumentu mají jen předplatitelé produktu Daňový tip po přihlášení uživatelským jménem a osobním heslem.


Objednejte si předplatné produktu Daňový tip.

Více o produktu

předplatné na 12 měsíců za cenu 282,- Kč měsíčně předplatné na 6 měsíců za cenu 297,- Kč měsíčně