dnes je 28.3.2024

Input:

§ 211 ZP Základní ustanovení o dovolené

12.7.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

2.9.211
§ 211 ZP Základní ustanovení o dovolené

JUDr. Věra Bognárová

Úplné znění

Ustanovení související

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

    • § 3 – druhy základních pracovněprávních vztahů

    • § 4 – použití občanského zákoníku

    • § 4a – možnost odchylné úpravy

    • § 16 – povinnost zajistit rovné podmínky a zákaz diskriminace

    • § 22 – kolektivní smlouva

    • § 77 odst. 2 a 3 – dovolená u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr

    • § 109 odst. 3 – zaměstnavatelé poskytující za výkon práce plat

    • § 212 – dovolená za kalendářní rok a její poměrná část

    • § 214 – dovolená za odpracované dny

    • § 215 – dodatková dovolená

    • § 305 – vnitřní předpis

Komentář

Každému zaměstnanci v pracovním poměru garantuje zákoník práce v průběhu trvání pracovního poměru i dobu dlouhodobého odpočinku. Činí tak úpravou poskytování dovolené. Její druhy jsou vyjmenovány v § 211, podmínky vzniku práva těchto zákoníkem práce upravených druhů dovolené jsou uvedeny v navazujících ustanoveních (§ 212, § 214 a § 215 ZP).

Jestliže zaměstnanec splní podmínky nároku na dovolenou, zaměstnavatel dovolenou zaměstnanci poskytnout musí. Zaměstnanci může vzniknout právo na dovolenou podle § 212 ZP (obecně označovanou jako řádná) a současně také právo na dodatkovou dovolenou podle § 215 ZP. To samé platí i pro dovolenou podle odpracovaných dnů upravené v § 214 ZP, vedle které může vzniknout právo na dodatkovou dovolenou. Nikdy ale nemůže vzniknout vedle sebe právo na dovolenou řádnou (ani na její poměrnou část) podle § 212 ZP a dovolenou za odpracované dny podle § 214. Právo na dovolenou za odpracované dny totiž vzniká pouze pro případ, že zaměstnanec nesplnění podmínku odpracování 60 dnů a zaměstnavatel proto zkoumá, zda zaměstnanec nesplnil podmínku 21 odpracovaných dnů pro vznik práva na dovolenou za odpracované dny. Dovolená podle § 212 a § 214 se tak vylučují a nemohou příslušet vedle sebe.

Právo na dovolenou zakládá zákoník práce výhradně pro zaměstnance v pracovním poměru. Právo na dovolenou je tak spjato pouze s jedním z pracovněprávních vztahů, s pracovním poměrem. Zaměstnanci, kteří konají práce na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, právo na dovolenou na základě zákoníku práce nemají. To platí i pro dohodu o pracovní činnosti, která je sjednána po dobu celého kalendářního roku nebo na dobu neurčitou. To vyplývá z § 77 odst. 2 písm. f) ZP, který vylučuje úpravu dovolené z ustanovení, která se použijí i pro dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Právo na dovolenou je ale možné i v případě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr sjednat anebo upravit ve vnitřním předpisu. Ke sjednání může dojít obecně pro všechny zaměstnance, kteří práce konají na základě těchto dohod, v kolektivní smlouvě nebo stanovit ve vnitřním předpisu. Poskytování dovolené může být sjednáno také v individuální dohodě se zaměstnancem, nejčastěji při uzavírání jedné z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Požadované ze strany zaměstnance bude sjednání práva na dovolenou především v dohodě o pracovní činnosti, pokud je sjednána na dobu neurčitou. Není vyloučeno sjednat právo na dovolenou i v dohodě o provedení práce, ale vzhledem k zákonem připuštěnému rozsahu výkonu práce na základě této dohody v maximálním rozsahu 300 hodin v kalendářním roce, sjednání tohoto práva nebude ani požadované a ani příliš praktické. Pokud je sjednáno právo na dovolenou, upravuje § 73 odst. 3 ZP, že se tak má stát za podmínek uvedených v části 9 zákoníku práce, tj. v § 211 až 223 ZP, které upravují dovolenou pro zaměstnance v pracovním poměru. Při sjednání práva na dovolenou proto postačí v dohodách o pracích konaných mimo pracovní poměr (příp. v kolektivní smlouvě nebo vnitřním předpisu) odkázat na úpravu dovolené uvedenou v § 211 až 223 ZP.

Podle § 211 ZP vzniká zaměstnanci v pracovním poměru právo na:

  • dovolenou za kalendářní rok nebo na její poměrnou část (§ 212),

  • dovolenou za odpracované dny (§ 214),

  • dodatkovou dovolenou (§ 215).

Podle § 4a ZP je možné v pracovněprávních vztazích sjednat odchylnou úpravu práv a povinností. K této odchylné úpravě může dojít

Nahrávám...
Nahrávám...