dnes je 29.3.2024

Input:

§ 43a Dočasné přidělení

31.10.2013, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

2.2.430001
§ 43a Dočasné přidělení

JUDr. Vladimír Treybal

Úplné znění

§ 43a
Dočasné přidělení

  1. (1) Dohodu o dočasném přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli smí zaměstnavatel s tímto zaměstnancem uzavřít nejdříve po uplynutí 6 měsíců ode dne vzniku pracovního poměru.
  2. (2) Za dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli nesmí být poskytována úplata; to neplatí, pokud jde o úhradu nákladů, které byly vynaloženy podle odstavce 5 .
  3. (3) V dohodě musí být uveden název zaměstnavatele, je-li právnickou osobou, nebo jméno, popřípadě jména a příjmení zaměstnavatele, je-li fyzickou osobou, k níž se zaměstnanec dočasně přiděluje, den, kdy dočasné přidělení vznikne, druh a místo výkonu práce a doba, na kterou se dočasné přidělení sjednává. V dohodě může být sjednáno pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad; ustanovení § 34a tím není dotčeno. Dohoda musí být uzavřena písemně.
  4. (4) Po dobu dočasného přidělení zaměstnance k výkonu práce k jinému zaměstnavateli ukládá zaměstnanci jménem zaměstnavatele, který zaměstnance dočasně přidělil, pracovní úkoly, organizuje, řídí a kontroluje jeho práci, dává mu k tomu účelu závazné pokyny, vytváří příznivé pracovní podmínky a zajišťuje bezpečnost a ochranu zdraví při práci zaměstnavatel, ke kterému byl zaměstnanec dočasně přidělen. Tento zaměstnavatel nesmí vůči dočasně přidělenému zaměstnanci právně jednat jménem zaměstnavatele, který zaměstnance dočasně přidělí.
  5. (5) Po dobu dočasného přidělení poskytuje zaměstnanci mzdu nebo plat, popřípadě též cestovní náhrady zaměstnavatel, který zaměstnance dočasně přidělil.
  6. (6) Pracovní a mzdové nebo platové podmínky zaměstnance dočasně přiděleného k jinému zaměstnavateli nesmějí být horší, než jsou nebo by byly podmínky srovnatelného zaměstnance zaměstnavatele, k němuž je zaměstnanec dočasně přidělen.
  7. (7) Dočasné přidělení podle odstavců 1 až 5 končí uplynutím doby, na kterou bylo sjednáno. Před uplynutím této doby končí dočasné přidělení dohodou smluvních stran pracovní smlouvy nebo výpovědí dohody o dočasném přidělení z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s patnáctidenní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhé smluvní straně. Dohoda o ukončení dočasného přidělení nebo výpověď této dohody musí být písemné.
  8. (8) Úpravu dočasného přidělení je zakázáno použít na agenturní zaměstnávání.
  9. (9) Úprava dočasného přidělení se nepoužije v případech prohlubování nebo zvyšování kvalifikace 110).
Komentář
Komentář
  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

    • § 16 – rovné zacházení

    • § 19 až 20 – neplatnost právního jednání

    • § 34a, 42 – pracovní cesty

Komentář
Komentář

Ustanovením § 43a byla do zákoníku práce vrácena možnost (zrušená k 1. 10. 2004 zákonem č. 436/2004 Sb.) dočasně přidělovat zaměstnance na práci k jinému zaměstnavateli, a to výhradně na základě dohody s tímto zaměstnancem uzavřené. Zákoník přitom stanoví, že takové přidělení je možné až po uplynutí šesti měsíců od vzniku pracovního poměru, aby bylo zamezeno případným spekulativním uzavíráním pracovního poměru de facto bez úmyslu zaměstnance skutečně zaměstnávat, avšak nestanoví dobu, na kterou má být toto dočasné přidělení uskutečněno. To ponechává na dohodě zaměstnavatele se zaměstnancem, přičemž umožňuje oběma stranám tuto dohodu bez udání důvodů vypovědět s 15denní výpovědní dobou (odst. 7) nebo se kdykoli dohodnout na jejím ukončení.

Dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli nelze zaměňovat s vysláním zaměstnance na pracovní cestu. V případě přidělení koná zaměstnanec po dobu tohoto přidělení práci pro dočasného zaměstnavatele, na základě jeho příkazů a na jeho odpovědnost, i když mu pracovní úkoly ukládá dočasný zaměstnavatel jménem zaměstnavatele přidělujícího. Při pracovní cestě koná zaměstnanec práci pro svého zaměstnavatele, podle jeho příkazů a jeho jménem.

Podmínky dočasného přidělení

Přidělování zaměstnanců k výkonu práce u jiného zaměstnavatele má např. pomoci zaměstnavatelům k efektivnějšímu využívání zaměstnanců v případě, že pro ně nemají dostatek práce, nebo tehdy, když své zakázky uskutečňují ve spolupráci s jiným zaměstnavatelem. Nesmí však být použito (odst. 9) pro případy, kdy zaměstnavatel vysílá svého zaměstnance k jinému

Nahrávám...
Nahrávám...