dnes je 28.3.2024

Input:

§ 53-53a Rozhodování a Rozhodčí orgán zdravotní pojišťovny

30.7.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

3.2.10.53
§ 53–53a Rozhodování a Rozhodčí orgán zdravotní pojišťovny

Ing. Antonín Daněk

Úplné znění

Ustanovení související

  • Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů

    • § 8 odst. 5 – povinnost zdravotní pojišťovny vymáhat pojistné včetně penále

  • Zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění

    • § 15 – úhrada dlužného pojistného

    • § 18 – penále

Komentář
Komentář

K § 53

Výkaz nedoplatků

Jednou ze základních povinností zdravotních pojišťoven je uplatňovat neboli předepisovat (a následně vymáhat) evidované pohledávky plátců pojistného za situace, kdy tyto nejsou ve stanovené lhůtě dobrovolně uhrazeny. Za tímto účelem zdravotní pojišťovny buď postupují podle zákona o správním řízení (správního řádu) nebo mohou využít institutu výkazu nedoplatků.

Rozhoduje-li zdravotní pojišťovna ve smyslu ustanovení § 53 odst. 1 ZoVZP, jsou tato řízení vedena z moci úřední, alternativně lze správní řízení zahájit na žádost, návrh nebo podnět plátce.

Rozhodování ve věcech udělení předchozího souhlasu podle § 14b ZoVZP, vydání povolení dle koordinačních nařízení a rozhodování o náhradě nákladů podle § 14 odst. 2 až 4 ZoVZP se řídí zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů. Pravidlo o rozhodování platebními výměry se uplatní pouze na některé oblasti rozhodování podle věcného obsahu (jsou taxativně vymezeny zákonem). Bylo vypuštěno ustanovení zakotvující povinnost rozhodovat platebními výměry, které se ve všech případech nadále neshodují se skutečným obsahem rozhodnutí - některá řízení nebudou vyměřovat platby, ale určovat například udělení předchozího souhlasu podle § 14b apod.

Jestliže byla plátci pojistného uložena platebním výměrem pokuta, penále nebo přirážka k pojistnému, popř. pravděpodobná výše pojistného, lze v rámci odvolacího řízení požádat Rozhodčí orgán o odstranění tvrdostí, které by se vyskytly při ukládání těchto sankcí. Nepodá-li plátce pojistného proti platebnímu výměru odvolání, stane se platební výměr pravomocným a vykonatelným. Jestliže ani poté plátce pojistného nebo pojištěnec nezaplatí dlužnou pohledávku dobrovolně, bude se zdravotní pojišťovna domáhat uspokojení své pohledávky, a to třeba i prostřednictvím exekutorských úřadů.

Ve věcech uplatňování dlužných pohledávek na pojistné a penále mohly do 31. 7. 2004 rozhodovat zdravotní pojišťovny výhradně platebními výměry. Novelou zákonů o zdravotním pojištění č. 438/2004 Sb. je s účinností od 1. 8. 2004 zdravotním pojišťovnám umožněno předepisovat dlužné pojistné a penále rovněž výkazem nedoplatků, na který se nevztahují obecné předpisy o správním řízení. Účelem zavedení institutu výkazu nedoplatků bylo zefektivnění výběru a vymáhání dlužného pojistného a penále.

Výkazem nedoplatků zdravotní pojišťovny předepíší plátci pojistného dlužné pojistné a penále, které je nesporné. Za nesporné lze považovat takové pojistné a penále, o kterém lze důvodně předpokládat, že je plátce nezpochybní co do důvodu a výše.

K § 53a

Penále z titulu nezaplacení pojistného

Jestliže plátci pojistného, tj. samoplátci (osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů) nebo zaměstnavatelé nezaplatí pojistné včas a ve správné výši, vznikne těmto skupinám penále z titulu nezaplacení pojistného, příp. zálohy na pojistné, nebo jeho odvedení opožděně či v nesprávné výši. Aktuální sazba penále činí 0,05 % z dlužné částky za každý den prodlení. Toto penále je příslušná zdravotní pojišťovna podle zákona povinna plošně vymáhat.

Rozhodčí orgán zdravotní pojišťovny rozhoduje o odstranění tvrdosti u všech pokut, přirážek k pojistnému, ale u penále jen u částek převyšujících 20 000 Kč. Zdravotní pojišťovny samy rozhodují o odstranění tvrdosti při vyměření penále do 20 000 Kč.

Jestliže plátce podá odvolání do platebního výměru,

Nahrávám...
Nahrávám...