dnes je 29.3.2024

Input:

§ 65 Skončení pracovního poměru na dobu určitou

11.1.2012, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

2.2.65
§ 65 Skončení pracovního poměru na dobu určitou

JUDr. Vladimír Treybal

Úplné znění

Díl 7
Další případy skončení pracovního poměru

§ 65
Skončení pracovního poměru na dobu určitou

  1. Pracovní poměr na dobu určitou může skončit také ostatními způsoby uvedenými v § 48 odst. 1 , 3 a 4. Byla-li doba trvání tohoto pracovního poměru omezena na dobu konání určitých prací, je zaměstnavatel povinen upozornit zaměstnance na skončení těchto prací včas, zpravidla alespoň 3 dny předem.

  2. Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.

Komentář
Komentář
  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

    • § 30 až 38 – vznik pracovního poměru

    • § 35 – zkušební doba

    • § 39 – pracovní poměr na dobu určitou

    • § 48 – způsoby skončení pracovního poměru

    • § 49 – skončení pracovního poměru dohodou

    • § 50-54 – náležitosti výpovědi

    • § 55 – důvody okamžitého zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem

    • § 56 – důvody okamžitého zrušení pracovního poměru zaměstnancem

    • § 59 – výpovědi dané zaměstnancem

    • § 69-72 – nároky z neplatného rozvázání pracovního poměru

Komentář
Komentář

Pracovní poměr na dobu určitou končí bez dalších právních úkonů uplynutím doby (časovým vymezením), na který byl sjednán, avšak může skončit také všemi dalšími způsoby podle zákoníku práce. Pracovní poměr končí okamžikem, kdy uplyne určitá doba, na kterou byl sjednán, nebo nastane skutečnost, s níž je podle dohody spojeno skončení pracovního poměru.

Doba určitá může být sjednána:

  • časovým intervalem (například na dobu dvou let) – pracovní poměr potom končí prostým uplynutím času,

  • kalendářním datem (například 29. prosince) – pracovní poměr končí uplynutím posledního dne trvání (29. prosincem),

  • na dobu trvání určité skutečnosti (výkon určitých prací, doba mateřské a rodičovské dovolené konkrétně uvedené zaměstnankyně) – pracovní poměr skončí vykonáním svěřených prací nebo odpadnutím překážky v práci, na níž byla doba sjednána. Ani v tomto případě však nesmí doba sjednaného pracovního poměru na dobu určitou přesáhnout tři roky (např. tehdy, kdy žena, kterou má přijímaný zaměstnanec nahradit, požádala o rodičovskou dovolenou do čtyř let věku dítěte).

Při skončení pracovního poměru pak dále zaměstnavatel a zaměstnanec postupují standardním způsobem, zejména pokud jde o povinnost vydat potvrzení o zaměstnání, odhlásit zaměstnance ze zdravotního a sociálního pojištění atd.

Je-li doba trvání pracovního poměru sjednána na potřebu konání určitých prací, je zaměstnavatel povinen na skončení pracovního poměru zaměstnance včas upozornit, a to zpravidla alespoň 3 dny předem. Nesplnění této povinnosti však nemá vliv na skončení pracovního poměru na dobu určitou. V zájmu odstranění nejistoty v postavení zaměstnance, který po skončení pracovního poměru na dobu určitou pokračuje s vědomím zaměstnavatele v konání prací, stanoví zákoník práce nevyvratitelnou právní domněnku, že se pracovní poměr změnil v pracovní poměr uzavřený na dobu neurčitou.

I při tomto skončení pracovního poměru má zaměstnanec nárok na neplacené volno k vyhledání místa před skončením pracovního poměru podle bodu 11. přílohy k nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Na skončení pracovního poměru sjednaného

Nahrávám...
Nahrávám...