dnes je 28.3.2024

Input:

Dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli

25.4.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 8 minut

3.3.39
Dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli

JUDr. Věra Bognárová

Dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli

Zaměstnavatel (název a sídlo):

jehož jménem jedná/zastoupený (jméno a příjmení):

a

zaměstnanec

jméno, příjmení:

bydliště:

datum narození

číslo o.p:

uzavírají podle ustanovení § 43a ZP tuto dohodu o dočasném přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli.

1. Zaměstnanec je v pracovním poměru k zaměstnavateli na základě pracovní smlouvy sjednané dne .........(uvést den uzavření). Pracovní poměr zaměstnance k zaměstnavateli na jejím základě vznikl dne ........... (uvést datum vzniku pracovního poměru). Pracovní poměr zaměstnance tak trvá nejméně 6 měsíců ode dne jeho vzniku a zaměstnavatel se zaměstnancem podle § 43a odst. 1 ZP mohou sjednat dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli.

2. Zaměstnavatel a zaměstnanec se dohodli na tom, že zaměstnanec bude dočasně přidělen k

- ............... (název zaměstnavatele s jeho sídlem)

- dočasné přidělení vznikne dne ........ (uvést konkrétní den)

- jako druh práce je sjednán ......... (uvést druh práce)

- místem výkonu práce je ............. (uvést místo)

- doba dočasného přidělení je od ..... do .....

- pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad je ..........

3. Po dobu dočasného přidělení bude ukládat zaměstnanci pracovní úkoly, řídit a kontrolovat jeho práci zaměstnavatel, k němuž je zaměstnanec přidělen. Konkrétní pracovní úkoly bude zaměstnanci ukládat ........ (uvést jméno osoby). Tento zaměstnavatel rovněž zajišťuje přidělenému zaměstnanci příznivé pracovní podmínky a bezpečnost a ochranu zdraví při výkonu práce. Nesmí však vůči přidělenému zaměstnanci jménem zaměstnavatele, který zaměstnance dočasně přidělil, právně jednat.

4. Pracovní a mzdové (nebo platové) podmínky zaměstnance nesmějí být horší, než jsou podmínky srovnatelného zaměstnance zaměstnavatele, k němuž je zaměstnanec dočasně přidělen. Zaměstnanec je povinen svého zaměstnavatele informovat o skutečnostech nasvědčujících tomu, že zaměstnavatel, ke kterému je zaměstnanec přidělen, tuto povinnost neplní.

5. Dočasné přidělení končí uplynutím doby, na kterou bylo sjednáno, nebo před uplynutím této doby písemnou dohodou o ukončení dočasného přidělení nebo písemnou výpovědí smluvní strany z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15 denní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhé smluvní straně.

6. Za vykonanou práci bude mzdu (plat), případně též cestovní náhrady, poskytovat zaměstnanci zaměstnavatel, který jej dočasně přiděluje, a to stejným způsobem a ve stejném výplatním termínu jako doposud podle sjednaných podmínek odměňování.

7. Podmínky srovnatelného zaměstnance jsou ............. (uvést srovnatelné pracovní podmínky např. odměňování,právo na dovolenou apod.).

8. Další ujednání:

9. Ostatní práva a povinnosti zaměstnance i zaměstnavatele vyplývající z této dohody se řídí ustanovením § 43a ZP. Práva a povinnosti neupravená touto dohodou nebo ustanovením § 43a ZP se řídí ostatními ustanoveními zákoníku práce.

10. Tato dohoda je uzavřena ve dvou vyhotoveních, z nichž po jednom obdrží zaměstnavatel a zaměstnanec.

Zaměstnanec i zaměstnavatel na souhlas s uzavřením dohody za podmínek uvedených shora připojují svůj podpis:

V ........................ dne ...............

........................................

podpis zaměstnance

.........................................

razítko zaměstnavatele a podpis  

jeho oprávněného zaměstnance

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 1a ZP

  • § 43a ZP

  • § 77 odst. 2 písm. b) ZP

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění

  • § 582 NOZ

  • § 588 NOZ

Komentář:

Od 1. 1. 2012 je možné na základě vloženého § 43a ZP sjednat dočasné přidělení zaměstnance na základě shodně projevené vůle všech zúčastněných subjektů (zaměstnance, dále zaměstnavatele, který zaměstnance dočasně přiděluje, a zaměstnavatele, ke kterému je zaměstnanec dočasně přidělen). Ochranou zaměstnance přitom je, že dočasné přidělení s ním může být sjednáno nejdříve po uplynutí 6 měsíců ode dne vzniku pracovního poměru a k dočasnému přidělení může dojít výhradně v dohodě se zaměstnancem. Dočasně přidělit je možné výhradně zaměstnance v pracovním poměru, při zaměstnávání na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, tj. jak dohody o provedení práce, tak dohody o pracovní činnosti, podle výslovného znění § 77 odst. 2 písm. b) ZP, nelze dočasné přidělení využít. Podmínky přiděleného zaměstnance nesmí být horší než pracovní podmínky srovnatelných zaměstnanců uživatele.

Před rozhodnutím o realizaci dočasného přidělení musí zaměstnavatel, který chce zaměstnance dočasně přidělit, zjistit možnosti dočasného přidělení, podmínky, za kterých bude práce konána a řešení důsledků toho, že dočasně přidělený zaměstnanec nebude po dobu přidělení vykonávat práci podle sjednané pracovní smlouvy pro přidělujícího zaměstnavatele. Podmínkou rozhodnutí o dočasném přidělení je i ekonomická rozvaha dopadů dočasného přidělení zaměstnance, včetně posouzení náhrady výkonu práce za dočasně nepřítomného zaměstnance, bude-li to potřebné a sjednání dohody mezi zaměstnavatelem a jiným zaměstnavatelem, k němuž bude zaměstnanec dočasně přidělen, o podmínkách přidělení. Tato dohoda však není pracovněprávní a proto ji zákoník práce zvlášť neupravuje a její sjednání i obsah ponechává na vůli obou zúčastněných zaměstnavatelů.

Bude-li dohoda s jiným zaměstnavatelem o podmínkách dočasného přidělení zaměstnance sjednávána, musí v ní být sjednán den, kdy dočasné přidělení vznikne a doba, na kterou se dočasné přidělení sjednává, druh a místo výkonu práce a budou-li to podmínky výkonu práce vyžadovat, i pravidelné pracoviště pro účely poskytování cestovních náhrad. V dohodě by mělo být také

Nahrávám...
Nahrávám...