dnes je 1.3.2021

Input:

DPH u nájmu nemovitých věcí od 1. 1. 2021

22.1.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2021.2.13
DPH u nájmu nemovitých věcí od 1. 1. 2021

Ing. Dana Langerová

VYŠLO V ČÍSLE 2/2021

V § 56a odst. 3 písm. d) zákona č. 235/2004 Sb. se nově uvádí, že od 1. 1. 2021 není možné podrobit zdanění stavby, v níž je alespoň 60 % podlahové plochy této stavby nebo části stavby, je-li pronajímána tato část, tvořeno obytným prostorem. V praxi se jedná o 2 případy:

1. Bytový dům se 22 bytovými jednotkami a v přízemí 1 prodejnou, u které bylo u nájemného uplatňováno mezi plátci DPH. Dle nového ustanovení již u tohoto nebytového prostoru nebude možné DPH uplatnit, protože podlahová plocha stavby pro bydlení tvoří více než 60 %.

2. Bytový dům s 81 byty (věžák), pronajímá část své střechy telekomunikačnímu operátorovi. Doposud bylo mezi plátci uplatňováno k nájmu DPH. Nově bude toto možné i nadále, protože je pronajímána pouze část střechy, která není tvořena obytným prostorem.

Prosím je tento náš výklad správný?

Odpověď

S účinností od 1. 1. 2021 došlo ke změně ustanovení § 56a odst. 3 ZDPH. Plátce se nadále může rozhodnout, že u nájmu nemovité věci jinému plátci pro účely uskutečňování jeho ekonomické činnosti uplatní daň. To ale neplatí pro nájem

a) stavby rodinného domu podle právních předpisů upravujících katastr nemovitostí,

b) obytného prostoru,

c) jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru,

d) stavby, v níž je alespoň 60 % podlahové plochy této stavby nebo části stavby, je-li pronajímaná tato část, tvořeno obytným prostorem,

e) pozemku,

Nahrávám...
Nahrávám...