dnes je 29.3.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1177

15.6.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

3.2.4.5.4.3
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1177

Mgr. Pavla Krejčí

[Oznamovací povinnost]

Komentované ustanovení stanoví rozsah oznamovací povinnosti vlastníka vůči osobě odpovědné za správu domu a pozemku; tj. vůči společenství vlastníků nebo v případě, že společenství nevzniklo, vůči správci (§ 1190).

Oznamované údaje

Vlastník je povinen osobě odpovědné za správu domu a pozemku oznámit následující údaje:

- jméno

- bydliště

- jméno a bydliště osoby, které přenechal byt (nebytový prostor) na dobu nikoliv přechodnou

- počet osob, které budou mít v bytě domácnost

Nový vlastník jednotky je povinen výše uvedené údaje sdělit bez zbytečného odkladu poté, co bytovou jednotku nabude do vlastnictví. Stejná povinnost platí i pro případ, že dojde ke změně těchto údajů. Osobou, které vlastník přenechal byt na dobu nikoliv přechodnou, může být například nájemce nebo vypůjčitel. U osob, které budou mít v bytě domácnost, nemusí být uváděny jejich identifikační údaje (jméno a bydliště). Pojem domácnost není v NOZ vymezen. V právní úpravě platné do 31. 12. 2013 byl pojem domácnosti vymezen v § 115 ObčZ, když bylo stanoveno, že "Domácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby."

"Z této definice vyplývají dva pojmové znaky, které musejí být současně splněny, abychom mohli určité společenství dvou a více osob označit za domácnost. Prvním takovým znakem je trvalost soužití a druhým pak společné uhrazování nákladů na své potřeby. Právní nauka pojem domácnost dále upřesnila jako soužití dvou nebo více osob ve spotřebním společenství, v němž jednotliví členové přispívají podle svých schopností a možností k úhradě nákladů i k obstarávání společných potřeb. Přestože stávající občanský zákoník definici pojmu domácnost nepřevzal, nelze od ní odhlédnout, a to zvlášť, vezmeme-li v úvahu, že soudní praxe pomocí této definice dovodila a do jisté míry ustálila právě i obsah pojmu společné domácnosti, který zůstal zachován i v současné právní úpravě nabývání dědictví ze zákona."1

Je tak zřejmé, že se informační povinnost vztahuje pouze na osoby, které budou mít záměr jednotku užívat dlouhodoběji. V případě krátkodobého užívání (návštěva) se údaje neposkytují.

Oznamovací povinnost dle komentovaného ustanovení má "obecný význam - například v případě požáru v domě by osoba odpovědná za správu domu a pozemku měla vědět, kolik osob se zpravidla v domě zdržuje - kolik osob tam má svou domácnost."2

Seznam vlastníků jednotek

Osoba odpovědná za správu domu vede seznam vlastníků jednotek a osob, kterým vlastník přenechal byt k užívání, v rozsahu stanoveném komentovaným ustanovením (§ 1178). Požádá-li o to vlastník jednotky, sdělí mu osoba odpovědná za správu domu jméno a bydliště kteréhokoli vlastníka jednotky nebo osoby, které přenechal byt k užívání.

Osoby rozhodné pro vyúčtování

Dalším údajem, který by měl vlastník uvádět, je v souladu s § 12 zákona č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů nebytových prostorů v domě s byty údaj o počtu osob rozhodných pro rozúčtování služeb. Účel oznamovací povinnosti těchto osob je jiný, než je tomu u komentovaného ustanovení, slouží výlučně pro účely vyúčtování.

Nahrávám...
Nahrávám...