dnes je 29.3.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 696 - Vzájemné zastupování manželů

13.7.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

2.1.4.1.7.4
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 696 - Vzájemné zastupování manželů

Mgr. Zuzana Červená

Jedná se o základní právo manžela zastupovat ve výlučných záležitostech druhého manžela, tzv. zástupčí právo, které bylo obsaženo rovněž v předchozí právní úpravě. Manžel nejedná za sebe, ale zastupuje druhého manžela.

Je zřejmé, že v běžných, obvyklých věcech manželé jednají každý sám za sebe, zařizují si své záležitosti samostatně, avšak pro případy, kdy jednomu v takovémto jednání brání jakákoliv překážka (např. pobyt v nemocnici, služební dovolená), může ho druhý manžel v běžných záležitostech zastoupit bez zplnomocnění. Toto zastoupení vzniká ze zákona, není tedy třeba plné moci. Toto je výhodou oproti soužití druha a družky, kde plná moc (v mnoha případech i s ověřenými podpisy) je nezbytná.

Pro případ, že by druhý manžel byl nesvéprávný nebo jeho způsobilost k právním úkonům by byla omezena, nemůže za něho manžel jednat. Zákon předpokládá, že k zastoupení může dojít jen tehdy, pokud je manžel schopen jednání. Takovéto oprávnění nemají druh a družka, jedná se pouze o možnost zastupování mezi manželi, i když soužití druha a družky může být tomuto svazku mnohdy velmi podobné. Zákonodárce tedy předpokládá, že mezi manželi je nebo má být vzájemná důvěra.

Toto neplatí v podstatných záležitostech, kde musí každý z manželů jednat samostatně, pokud se nechá zastoupit, musí svému zástupci, kterým může být samozřejmě i druhý manžel, udělit plnou moc.

Nahrávám...
Nahrávám...