dnes je 28.3.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 726

13.7.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

2.1.4.2.6.3
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 726

Mgr. Zuzana Kittrichová

K odst. 1

Citované ustanovení navazuje na výše uvedené ustanovení § 725 NOZ. Obsahuje výčet možností, jak může soud postupovat pro případ, že svým dřívějším rozhodnutím založil soudní režim společného jmění manželů. V případě, že dřívějším rozhodnutím soudu došlo ke zrušení společného jmění manželů, je soud oprávněn společné jmění manželů obnovit za podmínky, že pominou důvody zrušení. V případě, že soud svým předchozím rozhodnutím společné jmění manželů zúžil, může opětovně rozhodnout o jeho rozšíření do zákonného rozsahu, a to též za předpokladu, že odpadly důvody, na nichž soud svoje rozhodnutí o zúžení společného jmění manželů založil.

Ačkoliv to není v zákoně výslovně uvedeno, domníváme se, že řízení o obnovení společného jmění manželů rozhodnutím soudu lze zahájit pouze na návrh některého z manželů.

K odst. 2

Pravomoc soudu obnovit společné jmění manželů lze aplikovat na případy, kdy k zániku společného jmění manželů ze zákona došlo za trvání manželství. Může se jednat o situaci, kdy společné jmění manželů zanikne v důsledku prohlášení konkursu na majetek jednoho z manželů podle ustanovení § 268 odst. 1 zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů. V případě prohlášení konkursu na majetek některého z manželů však nemůže být společné jmění manželů obnoveno, dokud trvají účinky konkursu. K zániku společného jmění manželů ze zákona může dále dojít z důvodu uložení trestu propadnutí

Nahrávám...
Nahrávám...