dnes je 29.3.2024

Input:

Zamítnutí žádosti o poskytnutí pracovního volna z důvodu práce s dětmi podle § 203 odst. 2 písm. h) ZP

17.5.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

3.11.11
Zamítnutí žádosti o poskytnutí pracovního volna z důvodu práce s dětmi podle § 203 odst. 2 písm. h) ZP

JUDr. Věra Bognárová

Vzor

Zaměstnavatel (název a sídlo, IČO): ………………………………………………………………….

zastoupený: …………………………………………………………………………………………..

Zaměstnanec (jméno, příjmení, bydliště): ……………………………………………………………

(dále jen „zaměstnavatel” a „zaměstnanec”)

Věc

Sdělení na žádost o poskytnutí pracovního volna z důvodu práce s dětmi podle § 203 odst. 2 písm. h) ZP

Dopisem ze dne ……….. jste zaměstnavatele podle § 203 odst. 2 písm. h) ZP požádal o poskytnutí pracovního volna v rozsahu 2 týdnů od …. do …….,, tj. v rozsahu 10 pracovních dnů, k činnosti oddílového vedoucího v táboře pro děti a mládež pořádaném …………(uvede se kým).

I. varianta

Sdělujeme Vám, že Vaší žádosti zaměstnavatel vyhovět nemůže, protože mu v tom brání vážné provozní důvody, které spočívají v tom, že …………………………..

II. varianta

Sdělujeme Vám, že Vaší žádosti zaměstnavatel vyhovět nemůže, protože nesplňujete podmínku soustavné a bezplatné práce s dětmi nebo s mládeží nejméně po dobu 1 roku před uvolněním.

V ..................... dne ...................

………………………................

razítko zaměstnavatele

podpis statutárního orgánu

Zaměstnanec převzal dne ………

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 203 odst. 2 písm. h) ZP

  • § 203a ZP

  • § 206 ZP

Komentář:

Podle § 203 odst. 2 písm. h) ZP je pracovní volno poskytováno k činnosti vedoucích táborů pro děti a mládež, jejich zástupců pro věci hospodářské a zdravotní, oddílových vedoucích, vychovatelů, instruktorů, popřípadě středních zdravotnických pracovníků v táborech pro děti a mládež, a nově od 1. 1. 2021 také pro obdobné činnosti na sportovních soustředěních dětí a mládeže. Pracovní volno přísluší v nezbytně nutném rozsahu, nejvýše však 3 týdny v kalendářním roce, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele, a za podmínky, že zaměstnanec nejméně po dobu 1 roku před uvolněním pracoval soustavně a bezplatně s dětmi nebo s mládeží. Podmínka soustavné a bezplatné práce se nevyžaduje, jde-li o tábory pro zdravotně postižené děti a mládež. Zaměstnanec má od 1. 1. 2021 za podmínek daných § 203a ZP právo na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku, nikoliv však po celou dobu 3 týdnů, kdy je možné pracovní volno poskytnout, ale pouze v rozsahu nejvýše za 1 týden v kalendářním roce. Zaměstnanec musí prokázat důvody pro poskytnutí náhrady mzdy nebo platu, tj. že se jedná o akci pořádanou právnickou osobou zapsanou ve veřejném rejstříku právnických a fyzických osob po dobu nejméně 5 let, a práce s dětmi a mládeží je její hlavní činností.

Zaměstnancům z tohoto důvodu přísluší pracovní volno v rozsahu nejvýše 3 týdnů v kalendářním roce, tj. v období od 1. 1. do 31. 12. konkrétního roku a je-li pracovní volno poskytováno z tohoto důvodu po částech, jednotlivé časové úseky se sčítají až do výše 3 týdnů v kalendářním roce.

Pracovní volno poskytované z tohoto důvodu se poskytuje za

Nahrávám...
Nahrávám...