dnes je 28.3.2024

Input:

Paušální výdaj na dopravu

19.2.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

Paušální výdaj na dopravu

Ing. Otakar Machala

Úvod

Výrazné snížení zbytečně administrativy a zjednodušení prokazování výdajů na dopravu vozidly ze strany poplatníků daní z příjmů mělo přinést zavedení tzv. paušálního výdaje na dopravu, a to od zdaňovacího období (příp. období, za které se podává daňové přiznání) započatého v roce 2009.

Daňový výdaj

Paušální výdaj na dopravu představuje výdaj na dosažení, zajištění a udržení příjmů podle § 24 odst. 2 písm. zt) ve výši 5 000 Kč u jednoho vozidla za každý celý kalendářní měsíc zdaňovacího období nebo období, za které se podává daňové přiznání, ve kterém poplatník využíval příslušné silniční motorové vozidlo k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů. Budou-li mít dané vozidlo v užívání např. 2 poplatníci, mohou dohromady uplatnit paušál max. ve výši 5 000 Kč.

Paušální výdaj na dopravu nelze použít pokud:

  • - poplatník uplatňuje výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem podle § 24 odst. 2 písm. k) ZDP,
  • - vozidlo bylo kdykoliv v daném měsíci přenecháno k užívání jiné osobě nebo
  • - jde o 4. nebo další vozidlo téhož poplatníka.

Za přenechání silničního motorového vozidla k užívání jiné osobě se nepovažuje uskutečnění pracovní cesty tímto vozidlem spolupracující osobou nebo zaměstnancem, který toto vozidlo nevyužívá i pro soukromé účely.

V roce pořízení nebo vyřazení vozidla pak poplatník může uplatnit paušální výdaj v poměrné výši.

Prakticky tak lze u FO využít tento institut u příjmů podle §§ 7, 9, a 10 ZDP u nejvýše 3 vlastních silničních motorových vozidel zahrnutých nebo nezahrnutých do obchodního majetku nebo v nájmu za zdaňovací období nebo období, za které se podává daňové přiznání.

Poplatník, který se rozhodl využít paušální výdaj na dopravu, má ulehčené i dokazování v rámci daňového řízení. Podle § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP totiž platí, že pro účely ZDP se má za to, že poplatník užívá silniční motorové vozidlo, u kterého uplatňuje paušál na dopravu, výlučně k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů, pokud tak prohlásí, není-li prokázáno jinak.

Pozor!

Do konce roku 2013 se mohly vyskytovat nejednotné názory na to, zda lze souběžně uplatnit paušální výdaj na dopravu a sazbu základní náhrady. Většina odborníků se klonila spíše k tomu, že sazbu základní náhrady v takovém případě uplatnit nelze. Od roku 2014 však byl novelizací ZDP výčet nedaňových nákladů při používání paušálního výdaje na dopravu [§ 25 odst. 1 písm. x) ZDP] rozšířen o sazbu základní náhrady, tudíž zákon již jasně stanoví, že souběžné uplatnění těchto položek nelze akceptovat.

Ostatní výdaje spojené s vozidlem

V případě uplatnění paušálu na dopravu nelze v souladu s § 25 odst. 1 písm. x) ZDP jako daňový výdaj uplatnit výdaje (náklady) na spotřebované pohonné hmoty a parkovné související s daným vozidlem. V případě parkovného je nedaňovým nákladem pouze parkovné v rámci pracovních cest, nikoliv např. náklady na parkování vozidla na trvale pronajatém místě v parkovacím domě.

Ostatní výdaje, jako odpisy, pojistné, výdaje na opravy a

Nahrávám...
Nahrávám...