dnes je 29.3.2024

Input:

Pečující osoby a jejich podnikatelská činnost ve zdravotním pojištění

1.6.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

2022.10.4
Pečující osoby a jejich podnikatelská činnost ve zdravotním pojištění

Ing. Antonín Daněk

VYŠLO V ČÍSLE 10/2022

Zvláštní kategorií zdravotního pojištění jsou osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do patnácti let věku. Podmínka celodenní osobní a řádné péče se považuje za splněnou jen tehdy, pokud:

  • se jedná o osobní, řádnou a celodenní péči, tj. dítě není svěřeno do péče jiné osobě, třeba i z rodiny, nebo

  • dítě není umístěno v zařízení s týdenním či celoročním pobytem, nebo

  • dítě předškolního věku není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje 4 hod. denně, nebo

  • dítě plnící povinnou školní docházku není umístěno ve školním zařízení, či jiném obdobném zařízení po dobu přesahující návštěvu školy.

Do této kategorie může být zařazena pouze jedna osoba, a to otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů.

Pozor!
Upozorňuji, že jiné podmínky platí například u osob na rodičovské dovolené nebo u příjemců rodičovského příspěvku, což však není předmětem tohoto článku.

Zvýhodnění "pečující osoby"

Pokud je osoba celodenně osobně a řádně pečující a dítě, resp. o děti, výdělečně činná, to znamená, že je zaměstnaná nebo podniká, neplatí pro ni minimální vyměřovací základ ani v zaměstnání, ani v samostatné výdělečné činnosti. Vyměřovacím základem je:

  • v zaměstnání skutečně dosažená výše příjmu, tedy částka i nižší než minimální mzda,

  • v samostatné výdělečné činnosti sazba 50 % daňového základu za rozhodné období kalendářního roku.

Toto zvýhodnění vyplývá pro zaměstnance z ustanovení § 3 odst. 8 písm. c) zákona č. 592/1992 Sb. a pro podnikatelskou činnost z § 3a odst. 3 písm. a) téže právní normy.

Plátce pojistného stát

Jestliže "pečující osoba" nemá v průběhu zaměstnání po celý kalendářní měsíc příjmy ze zaměstnání ani ze své samostatné výdělečné činnosti (např. nemoc, ošetřování člena rodiny, neplacené volno), je za ni plátcem pojistného stát.

Zahájení podnikání a výše zálohy

Osoby, za které je ve zdravotním pojištění plátcem pojistného stát, mají při placení pojistného tato dvě základní zvýhodnění:

  • v prvním kalendářním roce své samostatné výdělečné činnosti nemusejí (ale mohou) platit zálohy na pojistné a

  • nemusejí dodržet minimální vyměřovací základ, to znamená, že pojistné za rozhodné období kalendářního roku odvádějí stanovenou sazbou 13,5 % z 50 % daňového základu.

Vykážou-li však tyto osoby za rok 2022, ve kterém začnou podnikat, kladný hospodářský výsledek, zálohy již v příštím roce 2023 platit budou (od měsíce podání Přehledu), a to podle výše daňového základu, tedy bez povinnosti placení minimálních záloh OSVČ.

Jiné podmínky však platí tehdy, pokud začne podnikat osoba splňující podmínky celodenní osobní a řádné péče. Protože bude mít tato osoba příjmy ze své podnikatelské činnosti, nemůže být evidována u zdravotní pojišťovny ve "státní kategorii", a proto musí zálohy platit. Jinak také řečeno, když tato osoba zahájí podnikatelskou činnost, tak již za měsíc, ve kterém tuto činnost v roce 2022 zahájí, musí zaplatit alespoň minimální zálohu 2 627 Kč, pokud si sama nestanoví zálohu vyšší.

Jak na roční zúčtování?

Jestliže začala "pečující osoba" podnikat kdykoliv v roce 2022, bude povinna podat v roce 2023 zdravotní pojišťovně Přehled za rok 2022. Kdyby podnikala po celý rok 2022 a platila by si minimální zálohy, zaplatila by na zálohách celkem 31 524 Kč (12 x 2 627).

Jaké možnosti mohou při zúčtování roku 2022 reálně nastat? Uplatněný postup bude záviset na

Nahrávám...
Nahrávám...