dnes je 28.3.2024

Input:

Prodej majetku FO

25.11.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 41 minut

Prodej majetku FO

Prof. Ing. Alena Vančurová, Ph.D.

Úvod

Příjmy z prodeje majetku mohou dosahovat individuálně značné výše a problémy kolem jejich zdanění jsou někdy dosti nepříjemné. A tak je třeba na okolnosti jejich případného zdanění myslet už v době, kdy se o prodeji majetku začíná uvažovat, někdy však je na potenciální možnost prodeje vhodné myslet už v době nabytí majetku.

Osvobození

Příjmy z prodeje majetku jsou u fyzických osob často osvobozeny od daně z příjmů, ale toto osvobození není všeobecné a má celou řadu výjimek, které postupně zmíníme.

Rada
Osvobození příjmů z prodeje připadá v úvahu u následujících druhů majetku:

  • movité věci,

  • nemovité věci,

  • cenné papíry a

  • majetkové účasti.

O rozsahu osvobození kromě typu majetku především rozhoduje vztah prodávaného majetku k obchodnímu majetku poplatníka.

Obchodní majetek

Obchodní majetek fyzické osoby je pro účely daně z příjmů definován odlišně od pojetí občanského zákoníku a také například zákona o DPH. Je jím část majetku, pro jehož složky musí být současně splněny dvě podmínky:

  • majetek je ve vlastnictví poplatníka (tj. nejedná se o majetek najatý, a to i formou finančního leasingu, vypůjčený či přenechaný k užívání, majetek v pachtu),

  • majetek, o kterém je nebo bylo účtováno anebo byl uveden v evidenci daňové (jednou z podmínek k tomu je, že se musí jednat o majetek ocenitelný).

Pozor!
To znamená, že obchodní majetek se definuje pouze pro ty fyzické osoby, které mají příjmy ze samostatné činnosti podle § 7 ZDP a zároveň se rozhodnou, že budou prokazovat skutečné výdaje. Nepoužívají tedy systém paušálních výdajů.

Osvobození příjmů z prodeje majetku se nikdy nevztahuje na příjmy z prodeje majetku vloženého do obchodního majetku v okamžiku prodeje.

Restituce, rehabilitace

Nabytí majetku v rámci narovnání majetkových křivd není předmětem daně. Příjmy z prodeje tohoto majetku, tj. příjmy z prodeje nemovitých a movitých věcí nebo cenných papírů vydaných na základě zákonů o zmírnění následků některých majetkových křivd, o soudní rehabilitaci, o mimosoudních rehabilitacích atd., jsou osvobozeny od daně bez dalších podmínek.

Pozor!
Vložením restituovaného majetku do obchodního majetku se poplatník jednorázově zbavuje bezpodmínečného osvobození příjmu z prodeje tohoto majetku a nadále se u něj postupuje tak, jako by nebyl nabyt restitucí. Na druhé straně dosahování příjmů z nájmu tohoto majetku (není-li vložen do obchodního majetku) neznamená zrušení osvobození v případě prodeje tohoto majetku.

Převod vlastnictví

Osvobození příjmů z prodeje restituovaného majetku se týká pouze restituenta a nikoli osob, na které vlastnické právo přešlo dědictvím, darováním, rozšířením společného jmění manželů a podobně. Od roku 2001 se osvobození rozšířilo i na příjmy z prodeje restituovaných nemovitých věcí, u kterých došlo k vypořádání mezi podílovými spoluvlastníky rozdělením nemovité věci podle velikosti jejich podílů, na byty nebo nebytové prostory, které byly po vydání vymezeny jako (samostatné) jednotky.

Osobní majetek

Charakteristiku osvobozených příjmů z převodu majetku započneme příjmy z prodeje takového majetku, který nikdy nebyl vložen do obchodního majetku. Je třeba si uvědomit, že se nemusí vždy jednat o majetek, který není používán k samostatné činnosti (to platí zejména pro poplatníka uplatňujícího paušální výdaje). Převažující část těchto příjmů je osvobozena od daně.

Prodej věci

Příjem z prodeje hmotných movitých věcí a nemovitých věcí, které nebyly vloženy do obchodního majetku, je zpravidla osvobozen od daně. Zejména u nemovitých věcí se však pro osvobození vyžaduje i splnění dalších podmínek.

Časový test

Kritériem pro posouzení, zda se jedná o osvobozený příjem, je nejčastěji časový test, někdy se také označuje jako spekulační lhůta, a je stanoven zpravidla ode dne nabytí majetku - počítání lhůt viz Lhůty. Laicky řečeno, pokud poplatník prodá majetek, který má určitou minimální dobu ve svém vlastnictví, je příjem z prodeje osvobozen.

Prodej nemovité věci

Pro příjmy z prodeje nemovitostí se vždy používá časový test. Zvláštní časový test je určen pro nemovitost, ve které má poplatník bydliště bezprostředně před prodejem.

Byty a rodinné domy

Kratší časový test je určen pro příjmy z prodeje bytu, rodinného domu, spoluvlastnického podílu na bytovém domu včetně pozemku a podílu na společných částech domu a jednotky, která neobsahuje nebytový prostor, a to i včetně souvisejících pozemků. Test je určen pro spoluvlastnický podíl na takovéto nemovité věci.

Rada
Tento časový test není závislý na době vlastnictví nemovité věci, ale na tom, zda poplatník v dané nemovité věci bydliště bezprostředně před jejím prodejem.

Časový test 2 roky

Pokud tedy poplatník:

  • měl bydliště (tj. byl na této adrese evidován) nepřetržitě minimálně dva roky před jejím prodejem, potom příjem z prodeje dotčených nemovitých věcí je osvobozen od daně bez dalších podmínek.

Příklad
Rozhodne-li se např. poplatník, který řadu let bydlel v nájemním bytě, tento byt bezprostředně po nabytí vlastnického práva k němu prodat, bude příjem z prodeje osvobozen od daně z příjmů fyzických osob. Rozhodující je, že měl v tomto bytě bydliště déle než dva roky bezprostředně před prodejem bytu.

Pozor!
Osvobození nelze použít v případě příjmu plynoucího z budoucího prodeje uvedené nemovité věci, který byl přijat v době kratší než dvou let, kdy měl poplatník v tomto místě bydliště.

Optimalizace

Osvobození příjmů u daného typu nemovitých věcí je dále rozšířeno, vždy však musí platit, že poplatník měl v dané nemovitosti bydliště bezprostředně před prodejem. Poplatník nemusí nutně splnit časový test, aby příjem z prodeje byl osvobozen od daně. Stačí prokázat, že příjem z prodeje nemovité věci poplatník použil k uspokojení vlastní bytové potřeby.

Příklad
Manželé Dobří si v roce 2013 koupili byt za 5 000 000 Kč, ve kterém po celou dobu vlastnictví bydleli. Protože v letošním roce obě děti odešly z domova, byl pro ně byt příliš velký, a tak ho prodali a koupili si menší za 2 500 000 Kč.

Příjem z prodeje velkého bytu byl 8 000 000 Kč. U částky 2 500 000 Kč budou moci manželé prokázat, že jej vynaložili na uspokojení své bytové potřeby. Zbytek „zisku” bude třeba zdanit, ale existuje ještě možnost, že třeba tyto prostředky použijí na koupi bytu pro své děti; v takovém případě by mohl být až celý příjem osvobozen od daně.

Pozor!
Takovou nemovitou věc a související pozemek může každá osoba současně vlastnit jen jednu. Nevyhoví-li příjem z prodeje tomuto časovému testu, můžeme ještě zkusit, zda vyhoví druhé podmínce.

Bytová potřeba

Bytová potřeba pro účely ZDP je definována v § 15, a to v následujícím rozsahu:

  • výstavba bytového domu, rodinného domu, bytu, jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor, nebo změna stavby,

  • koupě pozemku, pokud na něm bude postaven bytový nebo rodinný dům s využitím úvěru na financování bytových potřeb, na pozemku ale musí být zahájena uvedená výstavba do 4 let od okamžiku úvěrové smlouvy,

  • koupě bytového domu, rodinného domu včetně rozestavěné stavby těchto domů nebo bytu resp. jednotky, která neobsahuje nebytový prostor, a to včetně souvisejícího pozemku,

  • splacení vkladu právnické osobě (bytovému družstvu apod.) spojené s právem nájmu nebo užívání bytu a dále úhrada za převod členských práv a povinností družstva nebo podílu na obchodní společnosti, ke které dochází v souvislosti s převodem práva nájmu nebo jiného užívání bytu,

  • úhrada za převod podílu v obchodní korporaci, jejíž je členem, v souvislosti s převodem práva nájmu nebo jiného užívání bytu,

  • údržba a změna stavby bytového domu, rodinného domu, bytu a jednotky, která neobsahuje nebytový prostor v nájmu či takového, ke kterému má poplatník právo užívání,

  • vypořádání společného jmění manželů nebo vypořádání spoludědiců, jestliže předmětem vypořádání je úhrada podílu spojeného se získáním bytu, rodinného domu, jednotky, která neobsahuje nebytový prostor, nebo bytového domu,

  • splacení úvěru nebo zápůjčky použitých poplatníkem na financování výše uvedených bytových potřeb.

Rada
Aby se jednalo o bytovou potřebu, musí být užívána k vlastnímu trvalému bydlení nebo trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů. Toto osvobození je i částečné, a tak pokud poplatník použije na uspokojení své bytové potřeby jen část příjmu z prodeje nemovitosti, bude přicházet v úvahu jen zdanění zbývající části příjmu. Formulace zákona dokonce umožňuje, aby použití pro bytovou potřebu bylo splněno i po prodeji nemovitosti.

Rada
Nejlepší bude, když poplatník stihne prokázat použití na bytovou potřebu do termínu pro podání daňového přiznání FO za to zdaňovací období, ve kterém má zdaňovat příjem z prodeje nemovitosti.

Pozor!
V některých případech je pro osvobození nutné, aby se jednalo o vlastní bytovou potřebu poplatníka, tak je tomu např. při nesplnění časového testu anebo u přijatého odstupného za uvolnění bytu.

Společné jmění

Pokud jde o příjmy z prodeje majetku ve společném jmění manželů, potom se situace kolem časových testů komplikuje, i když ve prospěch poplatníka.

U osvobození příjmů z prodeje bytů, rodinných domů atd., ve kterých měl poplatník bydliště před prodejem, které plynou z nemovitých věcí ve společném jmění manželů, stačí, když podmínky pro osvobození jsou splněny alespoň u jednoho z manželů. Toho lze využít, když každý z manželů má bydliště jinde.

Příklad
Například se manželé po svatbě rozhodnou, že svoje stávající menší byty prodají a pořídí si jeden větší. Tato benevolence se však rozpustí, když nemovitou věc jeden z manželů vložil do obchodního majetku.

Ostatní nemovité věci

Na veškeré další příjmy z prodeje „ostatních” nemovitých věcí je stanoven časový test na 5 let od nabytí. Stejně se postupuje u příjmů z prodeje bytů (s výše uvedenou výjimkou), nebytových prostor, a to včetně podílu na společných částech domu, a jednotek.

Příklad
Pan Jaroš 15. července 2014 prodal byt, který získal darem od své matky 22. dubna 1999. V tomto bytě trvale bydlel od 1. ledna 2013 až do prodeje bytu. Časový test pro rodinné domy a byty, ve kterých měl poplatník bezprostředně před prodejem bydliště, tento příjem nesplňuje. Na druhé straně bohatě vyhovuje obecnému pětiletému testu od nabytí, a tak tento příjem pana Jaroše bude osvobozen od daně z příjmů fyzických osob. Alternativně k tomu by mohl prokázat, že příjem z prodeje použil k uspokojení bytové potřeby.

Nabytí nemovité věci dědictvím

V tomto případě se pro stanovení časového testu doba vlastnictví poplatníka sčítá s dobou, po kterou bezprostředně před ním danou nemovitou věc vlastnil příbuzný v řadě přímé nebo manžel za předpokladu, že k přechodu vlastnictví docházelo výhradně na základě dědictví.

Rada
Tyto po sobě jdoucí doby lze i několikanásobně sčítat za podmínky, že k přechodu vlastnictví nedošlo nikdy jinak než na základě dědictví, tedy ne darováním nebo úplatným prodejem, případně směnou.

Příklad
Poplatník prodává chatu, kterou před jedenácti měsíci zdědil po své matce. Matka zdědila nemovitou věc po svém bratru tři roky před svou smrtí. V tomto případě příjem z prodeje chaty nebude osvobozen od daně z příjmů, protože matka nemovitou věc zdědila po osobě, která není příbuzným v řadě přímé, a tak součet doby vlastnictví poplatníka a jeho matky nestačí k pokrytí časového testu.

Příklad
Pokud otec převede za svého života, ať už úplatně či neúplatně nemovitou věc na své děti, u dětí se časový test začne načítat znovu. Ale dojde-li k přechodu vlastnického práva k nemovité věci až v rámci dědického řízení, potom se u dítěte jako dědice do časového testu bude počítat i doba, po kterou nemovitou věc vlastnil otec jako zůstavitel.

Pozor!
Nabytí nemovité věci potomkem za života rodiče podléhá dani z příjmů, bezúplatný příjem od rodiče je však osvobozen od daně z příjmů fyzických osob. Nepodléhá ani dani z nabytí nemovité věci.

Odstupné

Jeden druh příjmu se podobá příjmu z prodeje bytu, je to odstupné, které vlastník vyplácí nájemníkovi za to, že byt uvolní. Také v tomto případě jde v mnoha případech o osvobozený příjem. Podmínkou je, že poplatník musí prokázat vynaložení přijatého odstupného na svoji vlastní bytovou potřebu.

Rada
Prokázat to jde buď zpětně, anebo po nabytí odstupného. Podmínkou je, že prostředky musely být vynaloženy na bytovou potřebu buď do jednoho roku před výplatou, anebo do konce následujícího roku po roce, ve kterém bylo odstupné přijato. I v tomto případě může jít rovněž o částečné osvobození.

Pokyn MF

Protože nelze dopředu s jistotou určit, zda se poplatníkovi „podaří” do konce následujícího roku všechno odstupné použít na obstarání bytové potřeby, podle Pokynu D-6 stačí, když příjem, u kterého není schopen doložit osvobození, zahrne do základu daně za to zdaňovací období, ve kterém nesplnil podmínky pro osvobození.

Poplatníkovi, který přijme odstupné za uvolnění bytu, vznikne i jedna administrativní povinnost: musí tuto skutečnost oznámit finančnímu úřadu do konce zdaňovacího období, ve kterém odstupné přijal. Za nesplnění této povinnosti mu hrozí pořádková pokuta.

Pokud místo odstupného nabude poplatník vlastnická práva k jinému bytu, ekvivalence se nezkoumá a tento příjem je celý osvobozen od daně.

Příklad
Pan Vopička se dohodl s vlastníkem bytu, ve kterém léta bydlí, na jeho uvolnění. Může si vybrat jednu ze dvou možností. Buď na něho majitel převede vlastnická práva k menšímu bytu, který bude Vopičkovům provizorně stačit, anebo mu vyplatí částku 1 000 000 Kč do jednoho měsíce po uvolnění bytu.

V prvním případě bude příjem ve formě nabytí vlastnického práva k bytu osvobozen od daně z příjmů, ve druhém bude osvobozen jen za splnění podmínky.

Předpokládejme, že Vopičkovi v rámci druhé varianty se rozhodnou dočasně bydlet na své chatě nedaleko Prahy. V tomto případě přijaté odstupné osvobozeno od daně nebude.

Příklad
Pan Vopička získá stavební povolení a začne rekonstruovat chatu na rodinný domek, potom stačí vynaložit alespoň částku 1 000 000 Kč v následujícím roce. Kdyby se v tomto roce panu Vopičkovi povedlo proinvestovat jen 600 000 Kč, bude muset 400 000 Kč zahrnout do základu daně za zdaňovací období následující po tom, ve kterém přijal odstupné.

Pozice vlastníka

Připomínáme, že při splnění zákonných podmínek je hodnota odstupného u vlastníka jednorázový daňový náklad.

Členství v družstvu

Obdobně jako u odstupného se používá osvobození od daně z příjmů fyzických osob i u příjmu z úplatného převodu práv a povinností spojených s členstvím v družstvu, pokud v souvislosti s tímto převodem bude zrušena nájemní smlouva k bytu.

Budoucí prodej

Stejně jako příjem z prodeje nemovité věci se posuzuje příjem z budoucího prodeje, tj. např. z předkupního práva nebo dosažený na základě smlouvy o smlouvě budoucí, byl-li příjem přijatý v průběhu časového testu, a to i v případě, že kupní smlouva bude uzavřena až po uplynutí časového testu.

To platí i pro příjmy z prodeje bytu, rodinného domu nebo jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor, spoluvlastnického podílu a souvisejícího pozemku, ve kterém měl poplatník před prodejem bydliště s tím, že v tomto případě se samozřejmě používá dvouletý časový test.

Rada
V tomto případě nezáleží na tom, kdy byla smlouva, na základě které plyne příjem z budoucího prodeje nemovité věci uzavřena, ale jen na datu přijetí příjmu na jejím základě.

Příklad
Pan Kuchař nabyl bytový dům, ve kterém nemá trvalé bydliště, dědictvím po strýci 17. dubna 2009. V únoru roku 2013 uzavřel předkupní smlouvu s panem Cukrářem. Na základě této smlouvy mu byla panem Cukrářem 15. července 2013 vyplacena částka 500 000 Kč. K prodeji nemovité věci podle této smlouvy došlo až 20. května 2014, k tomuto dni byl převod evidován v katastru nemovitostí. Částku 2 000 000 Kč pan Kuchař obdržel po podpisu kupní smlouvy 17. dubna 2014.

U obou uvedených příjmů (dne 15. 7. 2013 a 17. 4. 2014) časový test naplněn nebyl. U druhého to není na první pohled zřejmé. Je-li prvním dnem časového testu 18. duben 2009, pak posledním dnem tohoto testu je den se stejným číslem, tj. 18. duben 2014. A tak i u druhého příjmu časový test nebyl naplněn. Ani jeden z uvedených příjmů není osvobozen od daně z příjmů fyzických osob.

Rada
Kdyby pan Kuchař myslel včas na daň z příjmů, mohl si příjem za prodej nemovité věci nechat vyplatit až o den později a celé dva miliony korun by byly osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob.

Formální změny vlastnictví

Za změnu vlastnictví pro počítání časového testu u příjmů z prodeje nemovitých věcí (a to včetně bytů a obytných domů) se nepovažuje:

  • vypořádání mezi spoluvlastníky nemovité věci rozdělením podle velikosti jejich podílů,

  • vznik, vymezení jednotek, bytu nebo nebytových prostor jako samostatné jednotky,

  • vypořádání společného jmění manželů a

  • rozdělení pozemků.

Prodej hmotné movité věci

Příjmy z prodeje hmotných movitých věcí jsou osvobozeny v nejširší míře. Časové testy se vztahují jen na příjmy z prodeje motorových vozidel, lodí a letadel. U nich je časový test jednotně stanoven na 1 rok od nabytí.

Pozor!
Poplatníci chybují při posuzování časového testu v případech, kdy pořizují majetek formou finančního leasingu. Časový test se načítá až okamžikem odkoupení věci po skončení doby nájmu. Do obdobné situace se poplatník může dostat rovněž při splátkovém prodeji, kdy vlastnické právo podle smlouvy přechází na poplatníka až po úplném zaplacení věci.

Příklad
Poplatník si pořizoval osobní automobil formou postupného plnění v průběhu tří let. Nyní vše doplatil a hodlá automobil okamžitě prodat. To, zda příjem z prodeje osobního vozidla bude osvobozen od daně z příjmů fyzických osob, záleží na formě, kterou majetek nabyl.

Jestliže šlo:

  • o finanční leasing, potom příjem nebude osvobozen od daně, protože časový test se načítá až od odkoupení automobilu po skončení nájmu,

  • kdyby se jednalo o splátkový prodej, příjem bude osvobozen za předpokladu, že vlastnictví nabyl již před třemi lety po uzavření kupní smlouvy, a nikoli až po úplném splacení automobilu.

Devizy

Protože hotovostní peníze jsou také hmotnou movitou věcí, příjmy plynoucí ze směny hotovostních peněz do různých měn a zpět na koruny, tj. tzv. kurzové zisky, jsou (nejde-li o peníze z obchodního majetku poplatníka) osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob. Totéž platí pro kurzový zisk při směně peněz z účtu vedeného v cizí měně, nejedná-li se o účet zahrnutý v obchodním majetku. Dále se osvobození netýká ani výnosů z účtu na tuzemském nebo zahraničním veřejném trhu (burze), jde-li o účet vedený v cizí měně.

Cenné papíry

Pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů se pravidla výrazné zkomplikovala od roku 2014.

Pozor!
Jinak se postupuje u cenných papírů nabytých:

  • do 31. 12. 2013, kde se používá znění zákona o daních z příjmů platné do konce roku 2013,

  • a pořízených od 1. 1. 2014.

Do roku 2013

U příjmů z prodeje cenných papírů je časový test stanoven na 6 měsíců od nabytí, pokud se ovšem nejedná o cenné papíry pořízené z prostředků v obchodním majetku.

Pozor!
Další podmínkou je, že poplatník v posledních dvou letech před prodejem nesměl mít celkový podíl na základním kapitálu společnosti, která emitovala cenný papír, více než 5 %. Testuje se celkový přímý podíl na základním kapitálu nebo hlasovacích právech společnosti v době 24 měsíců před prodejem cenných papírů. Ještě platí, že se musí jednat o investiční cenný papír (na např. směnku).

Pozor!
Obcházení časového testu smlouvou o budoucím převodu cenných papírů bylo omezeno tím, že příjem z opčního listu se do konce roku 2013 zdaňoval jako příjem z kapitálového majetku. To už od roku 2014 neplatí a na takový příjem se pohlíží jako na příjem plynoucí z cenného papíru a je zdaňován v dílčím základu daně ostatní příjmy.

Podílový list

Také příjmy z prodeje podílového listu, který je cenným papírem, jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob, jestliže k prodeji dojde po více než šesti měsících od nabytí, pokud byl podílový list pořízen do konce roku 2013. Stejné osvobození se týká i podílu, který připadá na podílový list při zrušení podílového fondu.

Test se nepřerušuje

Časový test pro osvobození se nepřerušuje, jestliže v průběhu vlastnictví podílového listu, resp. akcie dojde k:

  • přeměně investičního fondu na otevřený podílový fond,

  • přeměně uzavřeného podílového fondu na otevřený podílový fond,

  • změně obhospodařovatele podílového fondu,

  • sloučení a splynutí podílových fondů,

  • sloučení, splynutí a rozdělení investičního fondu.

Výměna podílů

Při výměně akcií emitentem za jiné akcie o celkové stejné jmenovité hodnotě se časový test nepřerušuje; to platí i pro přeměny společností (sloučení nebo rozdělení) za předpokladu splnění podmínek zákona o daních z příjmů.

Rok 2014

U cenných papírů pořízených od 1. 1. 2014 se časový test sjednotil na 3 roky od nabytí.

Rada
V rámci dílčího základu daně ostatní příjmy neplatí žádná zvláštní oceňovací pravidla (platná třeba pro metody účtování zásob apod.), a tak poplatník, který vlastní cenný papíry jednoho druhu, může optimalizovat daňovou povinnost, jak potvrzuje následující příklad.

Příklad

Třeba poplatník vlastnící akcie akciové společnosti AB si může vybrat, který z cenných papírů s různým dnem nabytí ve svém portfoliu bude považovat za prodaný a tím optimalizovat osvobození od daně. Rozhoduje se tedy, které patří například do skupiny již osvobozených příjmů podle časového testu.

Nezdanitelné minimum

Od roku 2014 bylo rovněž zavedeno nezdanitelné minimum pro příjmy z prodeje cenných papírů, a to ve výši 100 000 Kč. Jedná se o hrubé příjmy, a to pouze ty, které se zdaňují v dílčím základu daně ostatní příjmy. V tomto případě nezáleží na tom, kdy byly cenné papíry pořízeny.

Příklad
Poplatník během roku uskutečňuje některé prodeje cenných papírů. Pokud po skončení roku zjistí, že hrubé příjmy z prodeje cenných papírů, z nichž příjmy nejsou osvobozeny od daně, jsou 100 000 Kč, příjmy budou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob. Kdyby ale zjistil, že hrubé příjmy dosáhly 100 100 Kč, bude muset celou částku příjmů zahrnout do dílčího základu daně ostatní příjmy.

Spořící státní dluhopisy

Ještě v roce 2013 se osvobození po šesti měsících od nabytí nevztahovalo na příjmy z prodeje státních dluhopisů, které mohou podle emisních podmínek nabývat výhradně fyzické osoby; tuto výjimku z osvobození už v roce 2014 v zákoně o daních z příjmů nenalezneme. Na druhé straně příjem z odkupu tohoto typu státního dluhopisu se považuje za příjem z kapitálového majetku, a to v úrovni zahrnutého úrokového příjmu.

Převod účasti na společnosti

Příjmy z převodu účastí na obchodních korporacích jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob, jestliže k převodu dochází po více než 5 letech od nabytí.

Rada
Příjem z převodu majetkové účasti je příjem, který plyne společníkovi od jiného společníka anebo třetí osoby, a nikoli od právnické osoby, jejíž účast je převáděna. Nelze tedy zaměňovat příjem z převodu majetkové účasti s vypořádacím podílem, který vyplácí daná právnická osoba a který se zdaňuje odlišně.

Pozor!
Do konce roku 2013 platilo, že jedna osoba může mít jen jeden obchodní podíl na jedné právnické osobě. U majetkových účastí pořizovaných po 1. 1. 2014 je třeba mít na paměti, že jedna osoba může vlastnit více obchodních podílů na jedné právnické osobě. U každého z podílů pořízených od roku 2014 se tedy bude časový test počítat zvlášť.

Příklad
Společníci společnosti s ručením omezeným Vaněk a Vaněček, založili tuto společnost v roce 2000, se v průběhu roku 2013 dohodli na tom, že pan Vaněk koupí podíl pana Vaněčka. Pokud společníci převod uskutečnili v roce 2013, pak se bude jednat o jeden podíl pana Vaňka a příjem z jeho případného prodeje by byl okamžitě osvobozen od daně.

Příklad
Bude-li převod uskutečněn až v roce 2014, pak se bude jednat o dva obchodní podíly pana Vaňka:

  • u toho původního už časový test pro příjem z prodeje uplynul, a

  • u nově nabytého obchodního podílu pětiletý časový test začne běžet ode dne převodu v roce 2014.

Bytové družstvo

Obdobně jako je osvobozeno odstupné za uvolnění bytu, je formulováno osvobození i pro příjem z úplatného převodu práv a povinností spojených s členstvím v družstvu, pokud je v této souvislosti zrušena nájemní smlouva k bytu (tj. uvolněn byt). Podmínkou je i v tomto případě použití částky na uspokojení bytové potřeby.

Budoucí převod

Také u podílů na kapitálových společnostech a družstvech platí, že osvobození se nevztahuje na příjmy plynoucí z budoucího prodeje těchto účastí v době trvání časových testů, ačkoli k převodu dojde až po naplnění časových testů.

Majetek vyřazený z OM

Pro příjmy z prodeje hmotných věcí, cenného papíru nebo pro příjmy z převodu podílu na obchodní korporaci, které byly vloženy do obchodního majetku (OM) v minulosti a následně byly vyřazeny (za vyřazení věci se považuje den, kdy bylo o majetku naposledy účtováno anebo byl uveden v daňové evidenci), jsou časové testy stanoveny vždy.

U hmotných věcí se zpravidla odvíjejí od vyřazení z obchodního majetku, u cenných papírů a obchodních podílů až od ukončení samostatné činnosti.

Nemovité věci

U nemovitých věcí, které byly zahrnuty do obchodního majetku, je základní test stanoven na 5 let od vyřazení z obchodního majetku.

Byty

Pro byt, rodinný dům nebo jednotku, která neobsahuje nebytový prostor, ve kterém měl poplatník bezprostředně před prodejem bydliště a který byl vložen do jeho obchodního majetku, je časový test stanoven na dva roky od vyřazení z obchodního majetku.

V tomto případě se netestuje, po jak dlouhou dobu měl poplatník v dané nemovité věci bydliště, podstatné je, že ho tam měl bezprostředně před prodejem, tedy mohlo k tomu dojít i po vyřazení nemovité věci z obchodního majetku.

Rada
Zákon o daních z příjmů v tomto případě pozapomněl na spoluvlastnický podíl na bytovém domě a pozemek související, a tak lze předpokládat, že u nich je zachováno stejné počítání časového testu, jako kdyby takové tyto nemovité věci nebyly zahrnuty do obchodního majetku poplatníka.

Příklad
Poplatník v roce 2010 zakoupil rodinný dům, ve kterém provozoval svoji činnost, a tak tento dům ihned zahrnul do svého obchodního majetku. V roce 2012 mu ale přestal pro podnikání stačit, a tak koupil rozsáhlý nebytový prostor a do rodinného domu se i s rodinou přestěhoval. Bydliště v něm má od 10. listopadu 2012.

Předtím 10. dubna 2012 rodinný dům vyřadil ze svého obchodního majetku. V roce 2014 se mu vedlo tak dobře, že se rozhodl pro rodinu pořídit větší dům a tento prodat. Kupní smlouva na prodej rodinného domu včetně pozemku byla uzavřena 15. května 2014.

Prodej byl uskutečněn po více než dvou letech od vyřazení z obchodního majetku, proto příjem z prodeje domu bude osvobozen od daně z příjmů fyzických osob, avšak příjem z prodeje pozemku pravděpodobně od daně

Nahrávám...
Nahrávám...