dnes je 1.3.2021

Input:

Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění v případě hlavního pracovního poměru a příjmu pobíraného na základě dohody o provedení práce

23.1.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

10.328
Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění v případě hlavního pracovního poměru a příjmu pobíraného na základě dohody o provedení práce

Ing. Růžena Klímová

Dotaz

Zaměstnanec má vedle pracovního poměru (podepsané prohlášení poplatníka daně) dohodu o provedení práce do 10 000 Kč měsíčně u jiného zaměstnavatele (nepodepsáno prohlášení poplatníka daně), u kterého je mu odváděna srážková daň. Může mu jeho stávající „hlavní“ zaměstnavatel udělat zúčtování daní a musí mu v tomto případě doložit potvrzení o zdanitelných příjmech od druhého zaměstnavatele?

Právní úprava

Zákon č. 586/1992 Sb.., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů

  • § 38ch ZDP

Odpověď

Zákon o daních z příjmů dává poplatníkovi právo, aby v rámci daňového přiznání  započetl i příjmy, u nichž byla uplatněna srážková daň. V rámci ročního zúčtování to však neplatí a  zaměstnavatel přihlédne jen k příjmům zdaněným formou zálohy daně, pokud se jedná o příjmy u postupných plátců.  V případě souběžných plátců s uplatněnou zálohovou daní je  poplatník povinen podat daňové přiznání.

Pokud měl poplatník u souběžného plátce  jen příjmy z dohody o provedení práce do 10 000 Kč měsíčně bez učiněného prohlášení a nechce-li podávat daňové přiznání,  je oprávněn požádat   posledního plátce o provedení ročního zúčtování  a není  povinen mu předložit 

Nahrávám...
Nahrávám...