dnes je 29.3.2024

Input:

Seznam akcionářů

6.6.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

7.3 Seznam akcionářů

Mgr. Pavla Krejčí

Seznam akcionářů musí vést každá akciová společnost, která vydala akcie na jméno. Povinně musí vést seznam akcionářů pouze ty akciové společnosti, které vydaly listinné akcie na jméno. Pokud se týká akciových společností, které vydaly zaknihované akcie, u nich je možné nahradit seznam akcionářů evidencí zaknihovaných cenných papírů. To však musí připustit stanovy akciové společnosti (§ 264 ZOK). Zde je ovšem třeba upozornit na poměrně vysoké náklady, které musí případně společnost vynaložit na získání výpisu z evidence zaknihovaných cenných papírů.

Uplatňování práv spojených s akciemi

Práva spojená s akciemi společnosti může ve vztahu ke společnosti vykonávat pouze osoba uvedená v seznamu akcionářů, pokud zákon nestanoví jinak. Zápis v seznamu akcionářů totiž zakládá vyvratitelnou právní domněnku, že ve vztahu ke společnosti je akcionářem ten, kdo je zapsán v seznamu akcionářů. Pokud vlastník akcií není uveden v seznamu akcionářů, může se přesto domáhat na společnosti umožnění výkonu svých akcionářských práv. Musí však prokázat, že je skutečným vlastníkem akcií, ze kterých práva uplatňuje. Jestliže však vlastník akcie na jméno způsobil, že není zapsán v seznamu akcionářů, nemůže se domáhat prohlášení usnesení valné hromady za neplatné proto, že mu společnost neumožnila účast na valné hromadě nebo výkon hlasovacího práva. Zápisu v seznamu akcionářů nebo zápisu změny v seznamu akcionářů se může vlastník akcií domáhat i soudně.

Pokud se týká vlastnictví zaknihovaných cenných papírů, i u nich zákon zakládá vyvratitelnou právní domněnku vlastnictví, když dle § 527 odst. 2 NOZ se má za to, že vlastníkem zaknihovaného cenného papíru je osoba, na jejímž účtu vlastníka je zaknihovaný papír evidován. I v tomto případě se připouští důkaz opaku.

V seznamu akcionářů musí každá akciová společnost zaznamenávat údaje o všech vlastnících akcií na jméno. Za vedení seznamu odpovídá představenstvo společnosti.

Podstatné náležitosti seznamu

Seznam musí obsahovat:

a) druh a jmenovitou hodnotu akcie a označení akcie,

b) jméno a bydliště fyzické osoby akcionáře či název akcionáře právnické osoby a její sídlo,

c) číslo bankovního účtu akcionáře vedeného u osoby oprávněné poskytovat bankovní služby ve státě, jenž je plnoprávným členem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj,

d) oddělení nebo převod samostatně převoditelného práva.

Údaje zapsané v seznamu akcionářů může společnost používat pouze pro své potřeby ve vztahu k akcionářům. Za jiným účelem může tyto údaje společnost použít jen se souhlasem akcionářů (§ 267 odst. 1 ZOK).

Změny údajů

Představenstvo samozřejmě do seznamu zaznamenává i případné změny údajů. Představenstvo je tak povinno učinit bez zbytečného odkladu poté, co je mu změna akcionářem nahlášena či prokázána (§ 265 odst. 2 ZOK). Pokud přestane být akcionář akcionářem, musí jej společnost bez zbytečného odkladu ze seznamu akcionářů vymazat a to včetně všech údajů akcionáře (§ 267 odst. 2 ZOK).


Usnesení Nejvyššího soudu ČR ze dne 20. 9. 2006, sp. zn. 29 Odo 634/2005 (aplikovatelné i na novou právní úpravu).

Akciová společnost není povinna provést změnu adresy akcionáře v seznamu akcionářů jen na základě skutečnosti, že přebírá poštu na jiné adrese, než je v seznamu uvedena. … Určují-li stanovy, že valná hromada je svolávána doporučeným dopisem, který musí být doručen každému akcionáři zapsanému v seznamu akcionářů nejpozději 30 dnů před zasedáním valné hromady, je teleologicky konformní pouze interpretace, že povinností společnosti je učinit vše, co na ní lze rozumně požadovat, aby akcionářům pozvánka na valnou hromadu došla. Zašle-li společnost pozvánku na valnou hromadu na adresu akcionáře uvedenou v seznamu akcionářů, o jejíž změnu akcionář nepožádal, doporučeně, učiní podle mínění dovolacího soudu k zajištění práva akcionářů zúčastnit se valné hromady vše, co po ní lze spravedlivě požadovat.


Usnesení Vrchního soudu v Praze ze dne 23. 12. 2003, sp. zn. 7 Cmo 134/2003 (aplikovatelné i na novou právní úpravu).

V případě úmrtí akcionáře jeho dědic, resp. dědicové či jiná oprávněná osoba, na níž akcie přešla, oznámí a příslušným způsobem doloží tento přechod akcie (akcií) akciové společnosti, jejímž má být akcionářem. Ze zákona neplyne povinnost akciové společnosti v případě, že se dozví o smrti akcionáře držícího akcie na jméno, nicméně jí není oznámen přechod akcií na dědice, popřípadě není doložen přechod akcií, resp. ani úmrtí akcionáře, zjišťovat, na koho akcie zemřelého akcionáře přešly. S akcií jsou spojena jak práva, tak i určité povinnosti, resp. nutnost činit v určitých situacích příslušné úkony. Takovou situací je i případ, kdy je akcie na jméno v listinné podobě předmětem dědictví, a pokud je vůlí dědice akcie, aby byl společností, o jejíž akcie jde, považován za akcionáře, pak je na něm, aby přechod akcií na svoji osobu relevantním způsobem oznámil, případně i doložil akciové společnosti.

Bankovní účet akcionáře

V seznamu

Nahrávám...
Nahrávám...