dnes je 29.3.2024

Input:

Zákaz konkurence

6.6.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

5.1.6 Zákaz konkurence

JUDr. Lucie Kolářová

Konkurence podnikání

Člen představenstva nesmí podnikat v předmětu činnosti společnosti, a to ani ve prospěch jiných osob, ani zprostředkovávat obchody společnosti pro jiného (§ 441 odst. 1 ZOK).

Uvedené znamená, že členové představenstva nemohou podnikat se stejným předmětem podnikání jako má společnost, a to ani kryje-li se jejich činnost jen z části. V případě zprostředkování se jedná nejen zákaz o uzavření smlouvy zprostředkovatelské a komisionářské, ale i dalších smluv příkazního typu, jejichž obsahem zprostředkování je. Vždy bude záležet na konkrétních okolnostech případu a možnosti skutečné konkurence.

Konkurence statutárního orgánu

Člen představenstva nesmí být členem statutárního orgánu jiné právnické osoby se stejným nebo obdobným předmětem činnosti nebo osobou v obdobném postavení, ledaže se jedná o koncern (§ 441 odst. 2 ZOK).

Výjimka v podobě koncernu je dána zvláštní povahou a propojeností společností v koncernu. Osobou v obdobném postavení je míněn např. prokurista.

Společník s neomezeným ručením

Člen představenstva se nesmí účastnit na podnikání jiné obchodní korporace jako společník s neomezeným ručením nebo jako ovládající osoba jiné osoby se stejným nebo obdobným předmětem činnosti (§ 441 odst. 3 ZOK).

Tímto ustanovením je vyloučeno, aby člen představenstva akciové společnosti byl společníkem veřejné obchodní společnosti nebo komplementářem komanditní společnosti. Ustanovení nevylučuje ze zákazu konkurence případy, kdy je člen představenstva ovládající osobou obchodní korporace se stejným nebo obdobným předmětem činnosti, jako tomu je výše, a to bez ohledu, zda jde o ovládání faktické nebo smluvní.

Zákaz konkurence nemohou zakázat nebo zúžit ani usnesení valné hromady ani stanovy akciové společnosti.

Nahrávám...
Nahrávám...