dnes je 19.4.2024

Input:

Zaměstnávání důchodců

22.4.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

7.4.4 Zaměstnávání důchodců

JUDr. Vladimír Voříšek

Starobní důchody je třeba rozlišit na dvě skupiny, na tzv. řádný, za který se považují důchody přiznané nejdříve od dosažení důchodového věku (§ 29 ZDPo), a na tzv. předčasný, který lze za určitých podmínek přiznat již před dosažením důchodového věku (§ 31 ZDPo).

Důchodovým věkem se však pro všechny tyto účely nerozumí pouze ten věk, který je uveden v § 32 ZDPo, ale i ten, který je naznačen v § 74 a 76 ZDPo (viz Tabulka na určování důchodového věku). Pro účely mzdových účetních není podstatné rozlišovat typy tzv. předčasných starobních důchodů, ale o to důležitější je odlišovat je od důchodu řádného.

Se starobním důchodcem může být sjednán pracovněprávní vztah (jak na dobu určitou, tak neurčitou), aniž by přišel o výplatu řádného starobního důchodu. Předčasný starobní důchod se však při výdělečné činnosti zakládající účast na důchodovém pojištění konané do dosažení důchodového věku nevyplácí.

Ohlašovací povinnost

Zaměstnavatel má povinnost ohlásit, vstoupí-li k němu do zaměstnání poživatel starobního důchodu přiznaného podle § 31 ZDPo (tzv. předčasný starobní důchod), který nesplňuje při výkonu výdělečné činnosti podmínky pro výplatu tohoto důchodu (podle § 37 odst. 2 ZDPo).

Náležitosti hlášení

Hlášení o zaměstnávání poživatele „předčasného” starobního důchodu musí obsahovat údaje uvedené v § 41 odst. 2 ZOPSZ:

  • příjmení,

Nahrávám...
Nahrávám...