dnes je 26.4.2024

Input:

Daňové přiznání - k DPH

17.2.2011, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 25 minut

8.4 Daňové přiznání – k DPH

Ing. Ivana Pilařová

Právní východiska

Nový formulář daňového přiznání pro rok 2011

Počínaje 1. dubnem 2011 začíná platit novela zákona o dani z přidané hodnoty. Novela měla původně nabýt účinnosti již k 1. 1. 2011, na tuto situaci měl také navazovat nový formulář daňového přiznání. Vzhledem k legislativním průtahům však novela byla schválena se zpožděním, avšak nový formulář – vzor 17 bude vyplňován již od zdaňovacího období leden 2011. Budou tedy existovat dva „návody“ na vyplnění tohoto formuláře – první pro období prvního čtvrtletí a druhý pro období počínaje dubnem 2011 či druhým čtvrtletím roku 2011. Základní struktura formuláře pro stanovení daňové povinnosti a nároku na odpočet v daňovém přiznání nejsou změněny, nicméně k několika dílčím změnám v rámci původní struktury přiznání došlo. Změny můžeme rozdělit na:

  1. změny týkající se prvního čtvrtletí,

  2. změny počínaje dubnem 2011, které lze dále rozdělit na:

    • změny dotýkající se přímo formuláře daňového přiznání,

    • změny v nároku na odpočet daně, které přímo nesouvisí s vyplňováním, ale s dobou, kdy je nárok na odpočet uplatňován.

Strana jedna daňového přiznání není složitá, uvádí se zde obecné identifikace plátce včetně jeho postavení (plátce, osoba identifikovaná k dani) a převažující předmět jeho činnosti. Novinkou první strany je označování typu daňového přiznání. V souvislosti s daňovým řádem dochází také k mírným odlišnostem v označování typu přiznání – řádného, dodatečného a opravného daňového přiznání. Daňový řád totiž nově umožňuje podání opravného dodatečného přiznání (§ 138 DŘ). Možnost podat opravné daňové přiznání k řádnému daňovému přiznání je nezměněná. Při podávání opravného daňového přiznání tedy budou vždy zaškrtnuta dvě políčka, aby bylo jasné, k jakému typu přiznání se opravné přiznání vztahuje. Možnosti jsou tedy následující:

  • řádné přiznání (zaškrtnuto jedno políčko),

  • dodatečné přiznání (zaškrtnuto jedno políčko),

  • opravné k řádnému (zaškrtnuta dvě políčka),

  • opravné k dodatečnému (zaškrtnuta dvě políčka).

V závěru první strany je nutné vyplnit také údaje o zástupci, pokud je plátce zastupován. Jednotlivé druhy zástupců jsou označeny kódy:

  • 1 – zákonný zástupce,

  • 2 – ustanovený zástupce,

  • 3 – společný zástupce, smluvní zástupce,

  • 4a – obecný zástupce – fyzická i právnická osoba,

  • 4b – fyzická osoba, daňový poradce nebo advokát,

  • 4c – právnická osoba vykonávající daňové poradenství.

Dále následuje identifikace zástupce (fyzické i právnické osoby). V další kolonce je uvedena identifikace fyzické osoby, která je oprávněna k podpisu za osobu právnickou. Tyto údaje se vyplňují ve dvou případech:

  1. zástupcem fyzické nebo právnické osoby, která je plátcem, je právnická osoba,

  2. plátcem je právnická osoba, za kterou se podpisuje na daňové přiznání její jednatel nebo člen statutárního orgánu (ten není považován za zástupce, a proto se nevyplňuje žádný kód).

Změny ve vyplňování za období leden až březen 2011

V tomto období nebudou vyplňovány některé nové řádky formuláře, stávající řádky, které jsou buď zcela stejné, nebo pouze číselně posunuté se stejným textem i náplní, se vyplňují postaru. U některých řádků dochází dočasně ke změně obsahu. V období leden až březen nebudou vyplněny, případně budou vyplněny modifikovaně následující řádky formuláře.

  1. oddíl – Zdanitelná plnění

Ř. 5 a 6 – daňová povinnost na výstupu u přijetí služby s místem plnění podle § 9 odst. 1 ZDPH v ČR od osoby povinné k dani v jiném členském státě – změna pouze v textu na „osoby registrované k dani“. Do 1. 4. 2011 se zde neuvádí daňová povinnost ze záloh poskytnutých na tyto služby.

Ř. 10 a 11 – daňová povinnost na výstupu týkající se režimu přenesení daňové povinnosti – vznik daňové povinnosti u příjemce zboží nebo služeb. Do 1. 4. 2011 zde uvede odběratel jen daň z dodání zlata ve zvláštním režimu.

  1. II. oddíl – Ostatní plnění s nárokem na odpočet daně

Ř. 21 – beze změny, poskytnutí služeb v režimu § 9 odst. 1 ZDPH osobě registrované k dani v jiném členském státě (do konce března 2011 osobě povinné k dani v jiném členském státě). Do 1. 4. 2011 se zde uvede poskytnutí služeb v režimu § 9 odst. 1 ZDPH osobě povinné k dani v jiném členském státě (tj. postaru).

Ř. 25 – jde o režim přenesení daňové povinnosti na straně dodavatele. S výjimkou dodání zlata plátci ve zvláštním režimu se tento řádek do 1. 4. 2011 nevyplňuje.

Ř. 26 se obsahově rovná původnímu řádku 25. I do 1. 4. 2011 se vyplňuje podle nových pokynů, tj. bez hodnoty dodání zlata dodavatelem, které se vykazuje na řádku 25.

  1. III. oddíl – Doplňující údaje

Ř. 32, 33 a 34 jsou nové a do 1. 4. 2011 se nevyplňují.

  1. IV. Nárok na odpočet daně

Ř. 45 – do 1. 4. 2011 se vyplní pouze údaj o odpočtu daně na vstupu při změně režimu, pokud jde o první nebo o poslední daňové přiznání plátce.

Ř. 46 – je součtem uplatněných nároků na odpočet daně na vstupu, samostatně v plné výši a krácené výši (součtový řádek).

Ř. 47 – se rovná původnímu řádku 48, kam se uvádí součet uplatněných nároků na odpočet daně na vstupu při pořízení dlouhodobého majetku. Údaj se uvádí k datu uvedení majetku do používání. Neuvádějí se zde, stejně jako v roce 2010, zálohy nebo přijatá dílčí plnění.

  1. V. Krácení nároku na odpočet daně

Ř. 52 a 53 – levý sloupec – do 1. 4. 2011 se uvádí koeficient v původním tvaru zaokrouhlený na dvě desetinná místa, a to i přes údaj v textu (vyjádření v procentech).

  1. VI. Výpočet daňové povinnosti

Ř. 60 – se rovná původním řádkům 60 a 61. Do 1. 4. 2011 se zde uvede pouze v případě posledního zdaňovacího období před ukončením registrace hodnota úpravy odpočtu a vyrovnání odpočtu, a to podle pravidel platných do konce roku 2010.

Ř. 62 až 66 jsou součtové podle nové struktury formuláře. Do 1. 4. 2011 pak platí součtové řádky podle starých pokynů.

Změny ve vyplňování za období počínaje dubnem 2011

  1. oddíl – Zdanitelná plnění

Ř. 5 a 6 – daňová povinnost na výstupu u přijetí služby s místem plnění podle § 9 odst. 1 ZDPH v ČR od osoby registrované k dani v jiném členském státě.

Ř. 10 a 11 – daňová povinnost na výstupu týkající se režimu přenesení daňové povinnosti – vznik daňové povinnosti u příjemce zboží nebo služeb.

  1. II. oddíl – Ostatní plnění s nárokem na odpočet daně

Ř. 21 – beze změny, poskytnutí služeb v režimu § 9 odst. 1 ZDPH osobě registrované k dani v jiném členském státě (do konce roku 2010 osobě povinné k dani v jiném členském státě). Údaj plně odpovídá souhrnnému hlášení s kódem 3.

Ř. 26 – se rovná bývalému řádku 25 se stejným obsahem – tj. všechna plnění osvobozená od daně na výstupu, která nejsou zahrnuta do předchozích řádků (například služby v režimu B2B, pokud příjemcem jsou zahraniční osoby nebo osoby povinné k dani, avšak neregistrované k dani v jiném členském státě).

Ř. 25 – režim přenesení daňové povinnosti v případě, že jde o dodavatele zboží nebo poskytovatele služeb, který tuzemským plátcům vybrané zboží a služby poskytuje bez DPH. K tomuto řádku bude od 1. 4. 2011 vyžadována příloha ve formě výpisu z evidence. Příloha bude předkládána současně s daňovým přiznáním ve formátu a struktuře určené správcem daně, a to pouze elektronicky nebo prostřednictvím nové aplikace na Daňovém portálu nebo prostřednictvím datové schránky.

  1. III. oddíl – Doplňující údaje

Ř. 30 – evidence dodání zboží při třístranném obchodu prostřední osobou – pořízení zboží.

Ř. 31 – evidence dodání zboží při třístranném obchodu prostřední osobou – dodání zboží. Stejná hodnota plnění je uvedena v souhrnném hlášení s kódem 2. Změnou je pouze to, že řádky 30 a 31 jsou dva, v původním formuláři šlo o jeden vertikálně přepůlený.

Ř. 32 – evidence dovozu zboží osvobozeného podle § 71g ZDPH – uvede se hodnota dovezeného zboží ze třetí země, přičemž ukončení odeslání nebo přepravy tohoto zboží je v jiném členském státě a dodání tohoto zboží do jiného členského státu je osvobozené od daně.

Ř. 33 – oprava výše daně u pohledávek v insolvenčním řízení – hodnota opravy DPH uplatňované věřitelem (zahrnuto zároveň do řádku 1 nebo 2 záporně). K tomu řádku bude povinně přiložena příloha – kopie všech vystavených daňových dokladů a dále výpis z evidence pro daňové účely. MF stanoví doporučený tvar přílohy.

Ř. 34 – oprava výše daně u pohledávek v insolvenčním řízení – hodnota opravy DPH uplatňované dlužníkem (zahrnuto zároveň do řádku 40 nebo 41 záporně).

  1. IV. Nárok na odpočet daně

Nárok na odpočet daně se i nadále dělí na nárok na odpočet daně v plné výši a na nárok na odpočet daně v krácené výši. Pokud je nárok na odpočet daně krácen poměrným koeficientem, je nutné dále rozhodnout, zda se zařadí do sloupce „plného nároku“, tj. nároku na odpočet daně souvisejícího s ekonomickou činností, nicméně nesouvisejícího s osvobozenými činnostmi, a do sloupce „krácený nárok“, pokud nárok na odpočet souvisí s ekonomickou činností, avšak částečně souvisí s osvobozenými činnostmi na výstupu.

Plnění, u kterých plátce nemá z jakýchkoliv důvodů nárok na odpočet daně, se v daňovém přiznání nevykazují (stejně jako tomu bylo i v minulosti).

Ř. 43 a 44 – beze změny (jen změna v číslování řádků) – odpočet daně na vstupu z plnění vykázaných na řádcích 3 až 13.

Ř. 45 – korekce odpočtů daně podle:

  • § 75 odst. 4 ZDPHkorekce poměrného odpočtu v případě, kdy se poměrný koeficient, vypočtený podle skutečné míry použití pro jiné než ekonomické účely liší o více než 10 procent; údaj se uvádí v posledním zdaňovacím období kalendářního roku,

  • § 77 ZDPHvyrovnání odpočtu, které se uvede ve zdaňovacím období, v němž nastaly skutečnosti zakládající povinnost nebo možnost provést toto vyrovnání, a to pouze u krátkodobého majetku,

  • § 78 ZDPH – údaj o odpočtu daně při registraci a zrušení registrace podle § 79 ZDPH:

    • v případě nové registrace plátce se uvede údaj s kladným znaménkem, a to v prvním zdaňovacím období po účinnosti uvedeném na osvědčení pro registraci,

    • v případě ukončení registrace se uvede údaj se záporným znaménkem, a to v přiznání za poslední zdaňovací období plátce.

Ř. 46 – je zde součet uplatněných nároků na odpočet daně na vstupu, samostatně v plné výši a krácené výši (součtový řádek).

Ř. 47 – se rovná původnímu řádku 48, kam se uvádí součet uplatněných nároků na odpočet daně na vstupu při pořízení, a to jak u dlouhodobého majetku nabytého vlastní činností, tak i u dlouhodobého majetku pořizovaného dodavatelsky. Údaj se uvádí k datu uvedení majetku do používání. Neuvádějí se zde zálohy nebo přijatá dílčí plnění. Pokud je odpočet daně uplatňován v poměrné výši podle § 75 ZDPH, uvede se zde také v poměrné výši.

Dlouhodobým majetkem je obchodní majetek, který je hmotným majetkem, odpisovaným nehmotným majetkem podle zákona o dani z příjmů nebo pozemkem, který je dlouhodobým hmotným majetkem podle účetních předpisů.

Dlouhodobým majetkem vytvořeným vlastní činností je dlouhodobý majetek, který plátce v rámci svých ekonomických činností vyrobil, postavil nebo jinak vytvořil. Technické zhodnocení (§ 33 ZDP) se považuje za samostatný dlouhodobý majetek vytvořený vlastní činností.

  1. V. Krácení nároku na odpočet daně

Ř. 51 – beze změny – uvádí se zde hodnota plnění nezapočítávaných do výpočtu koeficientu podle § 76 odst. 4 (postaru podle § 76 odst. 3 ZDPH).

Ř. 52 a 53 – levý sloupec – uvádí se koeficient v novém tvaru zaokrouhlený na celá procenta nahoru. Tj. bývalý koeficient 0,88 má nyní tvar 88 %. Na tuto důležitou maličkost je nutné brát zřetel hned při vyplňování prvního daňového přiznání za duben 2011.

  1. VI. Výpočet daňové povinnosti

Ř. 60 – je roven původním řádkům 60 a 61, bude se zde uplatňovat dorovnání nároku na odpočet po provedení úpravy a vypořádání odpočtu podle zákona platného do konce roku 2010. Takto budeme postupovat i po nabytí účinnosti novely v případě majetku pořízeného před novelou. Tato korekce proběhne výhradně ve zdaňovacím období posledního zdaňovacího období kalendářního roku:

  • vyrovnání odpočtu daně podle § 79 ZDPH platného do konce roku 2010,

  • úprava odpočtu podle § 78 ZDPH platného do konce roku 2010.

Ř. 62 až 66 jsou součtové podle nové struktury formuláře.

Řádky beze změn

Řádky, které zůstávají beze změny svého obsahu i po 1. 4. 2011 nebo jsou pouze přečíslovány:

  1. Zdanitelná plnění (s daní na výstupu), přičemž řádky 1 a 2 slouží ke zdanění realizovaných plnění, ostatní řádky pak ke zdanění přijatých plnění:
    • ř. 1 a 2 – dodání zboží a poskytnutí služeb s místem plnění v tuzemsku, v souvislosti s insolvencí dlužníka a po splnění všech podmínek se zde uvádí minusem vystavený insolvenční opravný daňový doklad,

    • ř. 3 a 4 – pořízení zboží z jiného členského státu od osoby registrované k dani,

    • ř. 5 a 6 – viz změny,

    • ř. 7 a 8 – dovoz zboží,

    • ř. 9 – pořízení nového dopravního prostředku od osoby neregistrované k dani v jiném čl. státě (pořízení od osoby registrované je součástí řádku 3),

    • ř. 10 a 11 – viz změny,

    • ř. 12 a 13 – ostatní zdanitelná plnění, u kterých při přijetí vzniká daň na výstupu (například pořízení služby od zahraniční osoby s místem plnění v tuzemsku, dodání zboží s montáží a instalací provedenou na území ČR osobou registrovanou v jiném čl. státě nebo zahraniční osobou). Čísla řádků jsou pouze proti minulému formuláři posunuta o jeden řádek.

  2. Plnění osvobozená s nárokem na odpočet daně a plnění mimo tuzemsko s nárokem na odpočet daně (nevzniká daňová povinnost na výstupu a evidují se jen hodnoty těchto plnění):

    • ř. 20 – dodání zboží do jiného čl. státu osobě registrované k dani,

    • ř. 21 – viz změny,

    • ř. 22 – vývoz zboží,

    • ř. 23 – dodání nového dopravního prostředku osobě neregistrované v jiném čl. státě (dodání osobě registrované je uvedeno na řádku 20),

    • ř. 24 – zasílání zboží do jiného čl. státu při překročení limitů pro dané čl. státy (tj. s místem plnění mimo tuzemsko),

    • ř. 25 – viz změny,

    • ř. 26 – viz změny.

  3. Doplňující údaje:

    • ř. 30 – vyplní osoba pořizující zboží v třístranném obchodu,

    • ř. 31 – vyplní osoba dodávající zboží v třístranném obchodu,

    • ř. 32–34 – viz změny.

  4. Nárok na odpočet daně (NO):

    • ř. 40 a 41 – NO z přijatých plnění od plátců, v souvislosti s insolvencí dlužníka a po splnění všech podmínek zde dlužník minusem uvádí přijatý insolvenční opravný daňový doklad,

    • ř. 42 – NO při dovozu zboží (pouze jeden řádek, nikoliv původní dva),

    • ř. 43 a 44 – NO z ostatních titulů (například při pořízení zboží od osob registrovaných v jiném čl. státu, přijetí služby od osoby registrované v jiném čl. státě nebo od zahraniční osoby s místem plnění v ČR, při pořízení nového dopravního prostředku z jiného čl. státu od osoby registrované i neregistrované k dani), oproti původnímu formuláři je číslování řádků posunuto o jeden,

    • ř. 45 – viz změny ř. 46 – součtový řádek NO, a to v sloupci plný i krácený nárok na odpočet,

    • ř. 47 – viz změny.

  5. Krácení nároku na odpočet daně:

    • ř. 50 – plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně na vstupu;

    • ř. 51 – hodnota plnění nezapočítávaných do koeficientu:

      • levý sloupec – hodnota zdanitelných plnění, osvobozených plnění s nárokem na odpočet a plnění s místem plnění mimo ČR, pokud se nezapočítávají do koeficientu a jsou zároveň uvedena na řádcích 1, 2, 20 až 26, 30 a 31,

      • pravý sloupec – hodnota osvobozených plnění bez nároku na odpočet s místem plnění na území ČR nebo mimo tuzemsko, pokud se nezapočítávají do koeficientu a jejich výše je zároveň uvedena na řádku 50;

    • ř. 52 – výpočet poměrné části odpočtu:

      • levý sloupec – uvedení hodnoty zálohového koeficientu v celých procentech,

      • pravý sloupec – výpočet kráceného odpočtu (tj. ř. 46 – pravý sloupec násobený hodnotou koeficientu);

    • ř. 53 – vypořádání odpočtu daně:

      • levý sloupec – uvedení hodnoty ročního vypořádacího koeficientu v celých procentech,

      • pravý sloupec – rozdíl v uplatněném a skutečném odpočtu vypočteném vypořádacím koeficientem.

  6. Výpočet daňové povinnosti:

    • ř. 60 – viz změny,

    • ř. 61 – vrácení daně podle § 84 ZDPH,

    • ř. 62 – souhrn daně na výstupu,

    • ř. 63 – souhrn daně na vstupu,

    • ř. 64 – vlastní daňová povinnost,

    • ř. 65 – nadměrný odpočet,

    • ř. 66 – slouží k vyčíslení rozdílů v dodatečném daňovém přiznání.

Kdo podává daňové přiznání – § 101 ZDPH

Plátce (vyplní řádek č. 1) je povinen do 25 dnů po skončení zdaňovacího období podat daňové přiznání na tiskopisu MF, a to i v případě, že mu nevznikla daňová povinnost. Pokud mu skutečně nevznikla daňová povinnost ani nárok na odpočet a nemá náplň pro druhou stranu tiskopisu, zaškrtne řádek 5. Plátce vyplní v posledním zdaňovacím období kalendářního roku řádek 6, kde (pokud má možnost výběru) si zvolí své zdaňovací období pro další kalendářní rok.

Osoba identifikovaná k dani (vyplní řádek 2) je povinna do 25 dnů po skončení zdaňovacího období, ve kterém jí vznikla daňová povinnost, podat daňové přiznání. Tato osoba má vždy čtvrtletní zdaňovací období a nevyplňuje řádek 6.

Pokud je daňové přiznání podáváno za skupinu prostřednictvím zastupujícího člena skupiny, bude vyplněn řádek 3.

Neplátce, kterému vznikla daňová povinnost při pořízení nového dopravního prostředku (nebo nárok na odpočet při jeho dodání do jiného členského státu), vyplní řádek 4, naopak nevyplňuje řádek 6 a uvádí své rodné číslo či IČ v záhlaví přiznání. Skutečnosti vedoucí neplátce k podání daňového přiznání (§ 19 odst. 5 a 6 ZDPH) jsou tyto:

  1. osoba, která není plátcem a příležitostně dodá nový dopravní prostředek do jiného členského státu, je oprávněna uplatnit nárok na odpočet daně u svého místně příslušného správce daně v daňovém přiznání, které předloží do 10 dnů po dodání nového dopravního prostředku,

  2. osoba, která není plátcem a pořizuje v tuzemsku nový dopravní prostředek z jiného členského státu, je povinna předložit daňové přiznání do 10 dnů ode dne pořízení.

Tyto osoby podávají daňové přiznání na standardním tiskopisu, na kterém podávají přiznání plátci. Výčet povinných příloh je uveden v § 19 odst. 5 a 6 ZDPH.

Zdaňovací období – § 99 ZDPH

Zdaňovací období u plátců zůstává beze změn. Pokud obrat za předcházející kalendářní rok nedosáhl 10 mil. Kč, je zdaňovacím obdobím kalendářní čtvrtletí. V opačném případě je to kalendářní měsíc. Vybrat si může ten plátce, jehož obrat se za předchozí kalendářní rok pohyboval v rozmezí od 2 do 10 mil. Kč. Změnu ve výběru zdaňovacího období je třeba správci daně hlásit pouze v průběhu ledna. Pokud se tak nestane, ke změně zdaňovacího období nedochází.

Zdaňovacím obdobím pro osobu identifikovanou k dani a nerezidenty je kalendářní čtvrtletí.

Dodatečné daňové přiznání

Podrobnosti týkající se dodatečného daňového přiznání k DPH jsou upraveny v § 141 daňového řádu. Pokud se podává dodatečné daňové přiznání na nižší daňovou povinnost či pouze na změnu údajů dříve plátcem tvrzených, je nutné podat spolu s daňovým přiznáním správci daně vysvětlení důvodů těchto podání.

Nahrávám...
Nahrávám...