dnes je 14.5.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 3000

1.12.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 9 minut

4.4.1.10
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 3000

JUDr. Monika Schön, Ph.D.

[Rozsah obohacení, které je povinen vydat poctivý příjemce]

Předchozí právní úprava nestanovila výslovně okamžik, k němuž se má zjišťovat výše (rozsah) bezdůvodného obohacení.

Judikatura dovodila, že je nutno tento okamžik vždy – bez ohledu na případná specifika věci – spojovat s okamžikem, kdy ke vzniku bezdůvodného obohacení došlo (nikoli např. k době, kdy obohacený či ochuzený vznik bezdůvodného obohacení zjistil, kdy ochuzený vyzval obohaceného k vydání bezdůvodného obohacení, k době rozhodování soudu apod., srov. též rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 24. 8. 2006, sp. zn. 33 Odo 1184/2005).

Zřejmě v reakci na tyto závěry a veden myšlenou, že takovéto uspořádání se nejeví vždy akceptovatelné z hlediska obecné spravedlnosti, se zákonodárce v nové úpravě od tohoto východiska v komentovaném ustanovení odchyluje. Přihlíží přitom ke skutečnosti, že po vzniku bezdůvodného obohacení může na předmětu bezdůvodného obohacení docházet ke změnám. Tyto změny pak klade k tíži jedné či druhé strany tak, jak se to vzhledem k okolnostem jeví přijatelné. Pro stanovení okamžiku, k němuž se má zjišťovat rozsah bezdůvodného obohacení, které je obohacený povinen vydat ochuzenému, přitom přihlíží k subjektivním okolnostem na straně obohaceného.

Ustanovení § 3000 je tak konkrétním (dalším) příkladem snahy zákonodárce poskytnout ochranu osobě, která je v dobré víře. Zde se tato ochrana konkrétně projevuje v omezení rozsahu plnění, které je povinen poctivý obohacený vydat ochuzenému.

Povinnost poctivého příjemce vydat bezdůvodného obohacení

Podle ustanovení § 3000 je poctivý příjemce povinen vydat bezdůvodné obohacení, rozsah je však omezen tak, že plnění má vydat maximálně v rozsahu, v němž obohacení trvalo v době, kdy bylo právo na bezdůvodné obohacení uplatněno.

Pokud tedy v mezidobí mezi vznikem a uplatněním práva dojde ke snížení majetkového prospěchu (bezdůvodného obohacení), je poctivý obohacený favorizován tak, že vydá snížený majetkový prospěch, nikoli vše, co bezdůvodně (resp. bez spravedlivého důvodu, srov. ustanovení § 2991 odst. 1) nabyl. Po vydání obohacení tedy má obohacený mít stejné poměry jako v době, než k obohacení došlo, vydáním obohacení nemá dojít k jejich zhoršení. J. Petrov v této souvislosti výstižně uvádí, že obohacený se má vydáním bezdůvodného obohacení dostat na "majetkovou nulu", nikoli "do mínusu".1

Snížení majetkového prospěchu může spočívat ve znehodnocení, v úplném spotřebování či zániku předmětu bezdůvodného obohacení, nikoli však v transformaci (např. směna předmětu bezdůvodného obohacení za jiný předmět, použití peněžních prostředků na koupi věci apod.), neboť v případě transformace obohacenému zůstává majetková hodnota, byť v jiné formě či podobě. Případ zcizení je pak samostatně upraven v ustanovení § 3001 odst. 1, k tomu srov. též níže.

Uplatněním práva je nutno rozumět nikoli pouze vlastní podání žaloby, ale jakákoli výzva ochuzeného adresovaná obohacenému, kdy je obohacený vyzván k vydání bezdůvodného obohacení. Je-li taková výzva učiněna až žalobou, tj. procesním úkonem, pak její účinky vůči žalovanému obohacenému nastanou, až se o tomto hmotněprávním jednání dozví (srov. ustanovení § 41 odst. 3 OSŘ).

Uplatnění práva je pak významné nejenom z hlediska rozhodného okamžiku, k němuž je zjišťován rozsah bezdůvodného obohacení, ale – zpravidla – je s ním spojena též ztráta případné poctivosti obohaceného (příjemce), který tímto okamžikem velmi často musí ztratit svou dobrou víru, obdobně jako v případě poctivého držitele podle ustanovení § 995 (může ji samozřejmě podle okolností ztratit již dříve, naopak pokud se žalobě úspěšně ubrání, nelze pouze ze seznámení se s obsahem žaloby dovozovat ztrátu dobré víry obohaceného, srov. ustanovení § 995 a contrario).

Dále je od doby uplatnění práva na vydání bezdůvodného obohacení odvozena též splatnost (srov. ustanovení § 1958 odst. 2 ve spojení s ustanovením § 1723 odst. 2 a též komentář k ustanovení § 2991). Případné prodlení povinného je pak spojené se vznikem práva na úrok z prodlení (srov. ustanovení § 1970).

Poctivost a dobrá víra příjemce (obohaceného)

V ustanovení § 3000 zákonodárce hovoří o "poctivém" příjemci. Je nepochybné, že příjemcem je míněn obohacený.

Pokud hovoří o příjemci poctivém, lze z kontextu (srov. ustanovení § 2994, § 3001 či § 3004) dovodit, že tím je míněn dobrověrný příjemce (ačkoli dobrou víru a poctivost na jiném místě zákonodárce rozlišuje, srov. ustanovení § 6 a § 7). Zákonodárcovo ztotožnění pojmu dobrá víra a poctivost v souvislosti s komentovaným ustanovením nepochybně plyne též z Důvodové zprávy.2

Dobrou víru lze obecně charakterizovat jako vnitřní přesvědčení osoby, že jí věc či právo náleží, že nejedná protiprávně atp., ač ve skutečnosti tomu tak není (subjektivní hledisko), tedy jde vlastně o omluvitelný omyl o skutkových či právních okolnostech. Zároveň je však nutno posuzovat též z hlediska objektivního, zda osoba v dobré víře být může se zřetelem ke všem okolnostem. Je nutno zkoumat, zda omyl obohaceného je omluvitelný, zda obohacený vyvinul běžnou (normální) opatrnost, kterou by v jeho postavení vyvinula jiná osoba a kterou po něm lze spravedlivě požadovat (srov. např. rozsudky Nejvyššího soudu ze dne 31. 10. 2017, sp. zn. 30 Cdo 3499/2017, a ze dne 10. 11. 2000, sp. zn. 22 Cdo 1253/99). K pojmu dobré víry srov. dále komentář k ustanovení § 7.

S ohledem na konstrukci vyvratitelné domněnky poctivosti a dobré víry v ustanovení § 7 dobrou víru, resp. okolnosti, z nichž lze na dobrou víru usuzovat, nemusí prokazovat osoba, jíž je k prospěchu (zde obohacený), ale naopak protistrana musí tvrdit a prokazovat okolnosti, z nichž lze usuzovat na zlou víru obohaceného. Stejně jako v případě dobré víry, též zlá víra je vnitřním přesvědčením osoby, tedy jde o psychický stav, který sám o sobě nemůže být předmětem dokazování. Předmětem dokazování mohou být pouze skutečnosti vnějšího světa, z nichž lze na zlou (či dobrou) víru usuzovat (srov. rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 31. 10. 2017, sp. zn. 30 Cdo 3499/2017).

Výluky z použití ustanovení § 3000

Ustanovení § 3000 se nepoužije v případě:

Nahrávám...
Nahrávám...