Ing. Michal Šindelář, Ph.D.
Právní úprava:
-
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, zejména:
-
Vyhláška č. 500/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů
-
ČÚS pro podnikatele č. 004 – Rezervy
Popis operace:
Rezerva na daň z příjmů se vykazuje v případě, kdy okamžik sestavení účetní závěrky předchází okamžiku řádného vyčíslení daně a zaúčtuje se ve výši předpokládané daně.
Zálohy na daň z příjmů a rezerva na daň z příjmů
Účetní jednotka uvede v rozvaze rezervu na daň z příjmů ve výši vytvořené rezervy snížené o uhrazené zálohy na daň z příjmů, pokud jsou tyto zálohy nižší než předpokládaná daň. Pokud jsou tyto zálohy vyšší nebo rovny předpokládané dani, účetní jednotka v rozvaze rezervu na daň z příjmů neuvede a rozdíl mezi zaplacenými zálohami na daň z příjmů a vytvořenou rezervou bude vykázán v aktivech v položce Stát – daňové pohledávky.
Detailní rozpis zaplacených záloh a vytvořené rezervy na splatnou daň se zveřejní v příloze účetní závěrky.
Analytické účty:
Je třeba, aby každá rezerva na konkrétní účel měla svůj vlastní analytický účet.
Účetní doklady:
Účetními doklady při tvorbě i čerpání rezervy na daň z příjmů jsou vnitřní účetní doklady.
Nejčastější chyby:
-
Nestanovení jednoznačných pravidel tvorby a čerpání rezerv v interním předpise.
-
Přečerpání rezervy (rezervy nesmí mít aktivní zůstatek čili zůstatek tohoto pasivního účtu nesmí být na straně MD).
-
Není v účetní závěrce snížena rezerva na daň z příjmů o uhrazené zálohy na daň z příjmů v případě, kdy jsou tyto zálohy nižší než předpokládaná daň; a naopak je v účetní závěrce uvedena rezerva na daň z příjmů v případě, kdy uhrazené zálohy na daň jsou vyšší nebo rovny předpokládané dani (tyto zálohy na daň musí být v rozvaze sníženy o rezervu na daň).
-
Neuvedení informací v příloze v účetní závěrce.
Daňové dopady:
Tvorba i čerpání rezervy na daň z příjmů nejsou zohledněny zákonem o daních z příjmů čili jde o daňově neúčinné náklady.
Příklad 1:
Společnost se zahraniční majetkovou účastí sestavila na žádost mateřské (zahraniční) společnosti účetní závěrku za běžné účetní období (shodné s kalendářním rokem) již k 20. 1. následujícího roku. Vzhledem k tomu, že ještě neměla sestavené daňové přiznání, vytvořila rezervu na daň v předpokládané výši 1 000 000 Kč.
Jak postupovat v účetnictví a v účetní závěrce, jestliže společnost platila v průběhu účetního období zálohy na splatnou daň z příjmů v celkové výši 800 000 Kč?
V řádném daňovém…