Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
Ing. Jan Koreček
Úplné znění
Ustanovení související k § 13a ZDN
Zákon č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí (ZDN)
Komentář k § 13a odst. 1 ZDN
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává u místně příslušného finančního úřadu do 31. ledna zdaňovacího období. Podle § 13 odst. 2 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů je místně příslušným finančním úřadem (správcem daně) finanční úřad, v jehož obvodu územní působnosti se nemovitá věc nachází. V dalších zdaňovacích obdobích se daňové přiznání nepodává, pokud nedojde ke změnám okolností rozhodných pro stanovení daně včetně změny v osobě poplatníka a poplatník již podal daňové přiznání na některé z předchozích zdaňovacích období nebo daň byla stanovena na některé z předchozích zdaňovacích období z moci úřední. Daňové přiznání se nepodává, dojde-li ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím ke změnám uvedeným v ustanovení § 13a odst. 2 ZDN.
Dojde-li ke změně okolností rozhodných pro vyměření daně (přístavba, změna druhu pozemku, dokoupení další nemovité věci), je poplatník povinen podat do 31. ledna zdaňovacího období buď daňové přiznání, nebo dílčí daňové přiznání. Podle ustanovení § 135 odst. 2 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, je poplatník povinen sám si vyčíslit daň a uvést předepsané údaje, jakož i další okolnosti rozhodné pro vyměření daně (např. osvobození).
Pro daň z nemovitých věcí je jeden formulář stanovený vyhláškou č. 456/2020 Sb., o formulářových podáních pro daň z nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů, který je společný pro daň z pozemků i pro daň ze staveb a jednotek. Podání nového daňového přiznání a dílčího daňového přiznání je rovnocenné, pokud už jednou v předcházejících zdaňovacích obdobích bylo podáno. V dílčím daňovém přiznání se uvedou pouze nastalé změny a na poslední stránce daňového přiznání se vypočte celková daňová povinnost, která bude zahrnovat daň z listů uvedených v tomto přiznání a daň z listů nezměněných, které jsou součástí původního daňového přiznání. Tiskopisy daňového přiznání jsou dostupné v tištěné podobě na územních pracovištích finančních úřadů a v elektronické podobě na stránkách Finanční správy ČR na tomto odkazu: https://financnisprava.gov.cz/cs/dane/danove-tiskopisy.
V souvislosti s podáním daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je třeba upozornit, že někteří poplatníci mají povinnost podat daňové přiznání elektronicky, a to podle § 72 odst. 6 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů. Elektronické podání upravuje Metodický pokyn k elektronickému podání při správě daní č.j. 91317/22/7700-10123-010450, který je dostupný na tomto odkazu:
https://financnisprava.gov.cz/assets/cs/prilohy/d-sprava-dani-a-poplatku/91317_22_MP_k_elektronickemu_podani_2023.pdf
Elektronický formulář daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je dostupný na portálu MOJE daně na tomto odkazu: www.mojedane.cz. Přímý odkaz na elektronický formulář daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je následující:
https://adisspr.mfcr.cz/dpr/adis/idpr_epo/epo2/form/form_uvod.faces?pisemnost=DNEDP6&ext=t. Aplikace pro elektronické podání (EPO) umožňuje vytvořit daňové přiznání pouze v úplném tvaru, nelze elektronicky podat dílčí daňové přiznání, ale pouze řádné (úplné) daňové přiznání k dani z nemovitých věcí nebo (úplné) dodatečné daňové přiznání. V elektronickém formuláři daňového přiznání se automaticky dotahují sazby daně a koeficienty pro výpočet daně pro dané zdaňovací období.
Pro podání daňového přiznání lze také využít službu Předvyplnění daňového přiznání k dani z nemovitých věcí, která je dostupná v Daňové informační schránce plus. Informace k této službě jsou dostupné na tomto odkazu: https://financnisprava.gov.cz/cs/dane/dane/dan-z-nemovitych-veci/informace-stanoviska-a-sdeleni/2023/predvyplneni-danoveho-priznani-dnv-pilotni-provoz. Zároveň je třeba upozornit na službu Ověření daňového přiznání k dani z nemovitých věcí oproti údajům v katastru nemovitostí, která je taktéž dostupná v Daňové informační schránce plus. Informace k této službě jsou dostupné na tomto odkazu:
https://financnisprava.gov.cz/cs/dane/dane/dan-z-nemovitych-veci/informace-stanoviska-a-sdeleni/2023/pilot-moje-dane-overeni-DNV-vs-katastr-nemovitosti.
Komentář k § 13a odst. 2 ZDN
Toto ustanovení uvádí taxativní výčet změn okolností oproti předchozímu zdaňovacímu období, kdy poplatník není povinen podat daňové přiznání nebo dílčí daňové přiznání ani tyto změny sdělit. V těchto případech správce daně daň vyměří ve výši poslední známé daně a zohlední výše uvedené změny. Daň z nemovitých věcí vyměří platebním výměrem nebo hromadným předpisným seznamem.
Komentář k § 13a odst. 3 ZDN
Ustanovení upravuje postup v případě úmrtí poplatníka ve lhůtě pro podání daňového přiznání, a to v návaznosti na ustanovení § 239a zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů. Podle tohoto ustanovení daňového řádu se pro účely správy daní na právní skutečnosti hledí tak, jako by zůstavitel žil do dne předcházejícího dni skončení řízení o pozůstalosti. Po tuto dobu osoba spravující pozůstalost plní daňovou povinnost zůstavitele, a to vlastním jménem na účet pozůstalosti. Osobou spravující pozůstalost může být například správce pozůstalosti, vykonavatel závěti nebo pozůstalostní dědic (§ 1677 OZ). Více informací k osobě spravující pozůstalost a obecně přechodu daňové povinnosti lze získat v Metodickém pokynu k přechodu daňové povinnosti u fyzických osob po 1. 1. 2014 - druhé novelizované znění č.j. 64070/18/7700-10126-013989, který je dostupný na tomto odkazu:
https://financnisprava.gov.cz/assets/cs/prilohy/d-sprava-dani-a-poplatku/64070-18-10126_MP-k-prechodu-danove-povinnosti-2.zip.
V případě, že ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím došlo ke změně okolností rozhodných pro vyměření daně a poplatník zemře v průběhu lhůty pro podání daňového přiznání, přičemž zůstavitel daňové přiznání na příslušné zdaňovací období dosud nepodal, přechází povinnost podat daňové přiznání na osobu spravující pozůstalost. Za dané situace se lhůta pro podání daňového přiznání podle tohoto ustanovení prodlužuje o 2 měsíce. Nejedná se pouze o lhůtu pro podání daňového přiznání podle ustanovení § 13a odst. 1 ZDN, ale i o lhůtu pro podání daňového přiznání podle ustanovení § 13a odst. 11 ZDN.
Obdobně se postupuje i v případě, kdy skončí řízení o pozůstalosti v průběhu lhůty pro podání daňového přiznání a osoba spravující pozůstalost nepodala daňové přiznání. Podle § 239a odst. 3 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů daňová povinnost zůstavitele přechází na jeho dědice rozhodnutím soudu o dědictví a dědic tak získává postavení daňového subjektu namísto zůstavitele. Ve shora uvedeném případě se dědici lhůta pro podání daňového přiznání prodlužuje o 2 měsíce.
V případě, že ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím došlo ke změně okolností rozhodných pro vyměření daně a poplatník zemře mimo lhůtu pro podání daňového přiznání, přičemž zůstavitel daňové přiznání na příslušné zdaňovací období nepodal, přechází povinnost podat daňové přiznání na osobu spravující pozůstalost.
Současně s prodloužením lhůty pro podání daňového přiznání dochází i k prodloužení lhůty splatnosti daně podle § 15 odst. 5 ZDN.
Postup se podle § 13a odst. 3 ZDN se použije v případě, že poplatník zemřel po 1. lednu 2014. V případě úmrtí poplatníka před 1. lednem 2014 se postupuje podle § 13a odst. 11 ZDN, ve znění do 31. prosince 2013, podle kterého nebylo-li dědické řízení do 31. prosince roku, v němž poplatník zemřel, pravomocně ukončeno, je dědic povinen za nemovitou věc, která byla předmětem dědického řízení, podat daňové přiznání nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž nabylo právní moci rozhodnutí příslušného orgánu, kterým bylo skončeno dědické řízení. Daňové přiznání podává dědic na zdaňovací období následující po roce, v němž poplatník zemřel.
Komentář k § 13a odst. 4 ZDN
Toto ustanovení doplňuje ustanovení § 13 ZDN, které říká, že poplatníci, kteří jsou spoluvlastníky nemovité věci, nebo u nichž nelze určit podíl na nemovité věci, jsou povinni plnit daňovou povinnost společně a nerozdílně. Na tyto poplatníky se hledí, jako by měli společnou daňovou povinnost.
Komentář k § 13a odst. 5 ZDN
ZDN umožňuje přiznat samostatně spoluvlastnický podíl na pozemku nebo na zdanitelné stavbě či zdanitelné jednotce. V tomto případě přiznává a platí každý spoluvlastník daň ve výši svého podílu na celkové dani odpovídající jeho podílu na nemovité věci (v daňovém přiznání sice uvede celou nemovitou věc, ze které vypočte daň, ale na řádcích č. 223 nebo 325 výpočtových listů…
Navíc získáte ZDARMA každý týden e-mailem:
A to vše bez reklam.
Registrace proběhla úspěšně. Přihlašovací údaje jsme Vám zaslali na e-mail.
Omlouváme se, ale registraci se nepodařilo založit. Zkuste prosím odeslat formulář později.