dnes je 13.5.2025

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2626

2.2.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

4.2.8.3.4
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2626

Mgr. Ing. Michal Bureš

Obecně

Toto ustanovení upravuje pozvánku zhotovitele adresovanou objednateli, aby mohl provést kontrolu předmětu díla, a následky neúčasti objednatele.

Provádění kontroly

Předpokladem použití § 2626 je, že si strany ve smlouvě ujednají, že objednatel zkontroluje předmět díla na určitém stupni. Ve smlouvě musejí být tedy ujednány:

1. provedení kontroly objednatelem, a

2. stupeň provádění díla, na kterém bude kontrola objednatelem provedena.

Účelem kontroly je, aby objednatel získal informace o stavu předmětu díla na určitém stupni provádění díla. Objednatel tím může kontrolovat, zda zhotovitel plní své povinnosti při provádění díla. Objednatel může kontrolu provést osobně nebo může provedením kontroly pověřit třetí osobu. Je v zájmu objednatele, aby ve smlouvě byl dostatečně určitě vymezen stupeň provádění díla, na kterém má být kontrola prováděna. V opačném případě mohou vzniknout pochybnosti a spory o tom, zda zhotovitel pozval objednatele ke kontrole řádně.

Objednatel má dále obecné právo kontrolovat provádění díla na základě § 2593. Zjistí-li objednatel, že zhotovitel porušuje svou povinnost, může požadovat, aby zhotovitel zajistil nápravu a prováděl dílo řádným způsobem. Neučiní-li tak zhotovitel ani v přiměřené době, může objednatel odstoupit od smlouvy, pokud by postup zhotovitele nepochybně vedl k podstatnému porušení smlouvy.

Oproti obecnému právu kontroly podle § 2593 poskytuje kontrola podle § 2626 objednateli jistotu, že kontrolu bude moci vykonat na určitém stupni provádění díla, tj. tento stupeň provádění díla nezmešká např. tím, že se bude na staveniště dostavovat pouze jednou týdně.

Pozvánka zhotovitele

Zhotovitel je povinen objednatele na provedení kontroly pozvat. Pozvánka musí splňovat tyto požadavky:

1. vlastní pozvání ke kontrole,

2. bylo-li ujednáno více kontrol, musí být v pozvánce uvedeno, k jakému stupni provádění díla je kontrola určena,

3. v pozvánce by měl být uveden konkrétní termín, kdy má být kontrola uskutečněna,

4. termín kontroly musí být určen na vhodnou dobu,

5. pozvánka musí být doručena objednateli včas, tj. s dostatečným časovým předstihem před termínem kontroly.

Zákon nestanoví formální požadavky na pozvánku (ústní, obyčejný e-mail, písemná). Strany si mohou tyto požadavky dohodnout ve smlouvě. Pokud si strany tyto požadavky neujednají, je v zájmu zhotovitele, aby pozvánku doručil objednateli tak, že její doručení bude schopen v případě sporu prokázat.

Ustanovení § 2626 dále upravuje právo objednatele na dodatečnou kontrolu a právo na náhradu nákladů spojených s dodatečnou kontrolou. Objednateli vznikají tato práva tehdy, pokud:

1. zhotovitel nepozve objednatele ke kontrole včas,

2. zhotovitel pozve objednatele ke kontrole ve zřejmě nevhodné době.

Zhotovitel nepozve objednatele ke kontrole včas zejména tehdy, pokud mu doručí pozvánku v tak krátkém časovém předstihu před termínem kontroly, že se na ni objednatel není schopen dostavit. V úvahu je třeba vzít místo, kde je kontrola prováděna, a časovou náročnost cesty na místo kontroly.

Pozvánka může být doručena objednateli opožděně (nikoli včas) také tehdy, pokud se objednatel musí na provedení kontroly připravit, nicméně pozvánka je mu doručena v takový okamžik, že již objednatel dostatek času na přípravu nemá. V úvahu je třeba vzít povahu kontroly, její rozsah, co je ujednáno ve smlouvě o dílo a také kritérium průměrného člověka (§ 4) nebo odborníka (§ 5), a to podle toho, kdo je objednatelem.

Zhotovitel nesplní svou povinnost pozvat objednatele ke kontrole také tehdy, jestliže pozve objednatele ke kontrole ve zřejmě nevhodné době. Zákon požaduje, aby se jednalo o zřejmě nevhodnou dobu, tj. nestačí pouze pochybnosti o tom, zda se jedná o vhodnou dobu, ale nevhodnost doby musí být zřejmá. Např. kontrola stanovená na noční hodiny, 24. 12. nebo 1. 1. by zpravidla byla určena ve zřejmě nevhodné době. Sporné může být, zda nevhodnou dobou je i doba nevhodná pouze subjektivně ze strany objednatele, tj. v případě jiné osoby na místě objednatele by nevhodnou nebyla. Přikláníme se k názoru, že v tomto případě by doba měla být považována za zřejmě nevhodnou pouze tehdy, jestliže zhotovitel o takových okolnostech věděl a termín kontroly bylo možné stanovit na jinou dobu.

Právo objednatele na dodatečnou kontrolu znamená, že mu zhotovitel musí tuto kontrolu

Nahrávám...
Nahrávám...