Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
Mgr. Pavla Krejčí
[Promlčecí lhůta při uznání závazku]
Uznání dluhu je jednostranným právním jednáním dlužníka. Uznáním nevzniká nová pohledávka – nedochází tedy ani k novaci pohledávky původní. Právní institut uznání dluhu je upraven v § 2053 a § 2054 – viz komentář k těmto ustanovením.
Uznání dluhu může být učiněno pouze dlužníkem, a to v písemné formě. Pokud by uznání nesplňovalo požadavek písemné formy, pak by bylo nutné považovat ho za neplatné, pokud by následně nebyla vada dlužníkem zhojena (§ 582).
K uznání dluhu může dojít i jinak než písemným jednáním dlužníka. Konkrétně může dlužník vykonat takové právní jednání, pro které je zákonem stanovena domněnka, že v takovém případě dlužník dluh uznal.
K uznání dluhu konkrétně dojde na základě placení úroků – v takovém případě se za uznaný dluh považuje částka, z níž se úroky platí. Dalším způsobem uznání dluhu jinak než písemným jednáním dlužníka je částečné plnění dluhu, které má účinky uznání ke zbytku dluhu. Účinek uznání však nastává pouze tehdy, pokud lze z okolností soudit, že tímto plněním dlužník uznal i zbytek dluhu. Pokud tedy například dlužník zbytek dluhu rozporuje, nelze na uznání zbytku dluhu soudit.
Soudit na to, že částečným plněním dlužník uznal zbytek dluhu, bude možné například tehdy, pokud dlužník pošle věřiteli částečné plnění a zároveň s tím dopis, že zbytek dluhu doplatí v určité lhůtě.
Od uznání dluhu začíná běžet nová promlčecí lhůta, a to v délce 10 let. Je třeba zdůraznit, že pro případ uznání dluhu se neuplatní subjektivní promlčecí lhůta podle § 629 odst. 1, nýbrž poběží vždy jediná desetiletá lhůta. Dochází tedy k takzvanému přerušení promlčecí lhůty a od okamžiku, kdy dlužník dluh uzná, začne běžet nová promlčecí lhůta. Původní promlčecí lhůta přestává běžet a stává se právně bezvýznamnou. Je lhostejné, jak dlouhá byla původní promlčecí lhůta či kolik z ní uběhlo. Vždy bude běžet nová desetiletá promlčecí lhůta.
Pokud by byla v uznání uvedena lhůta k plnění, poběží desetiletá promlčecí lhůta až od posledního dne takto stanovené lhůty. Stejná, tedy 10letá promlčecí lhůta platí i pro jednotlivá dílčí plnění (splátky), na něž by bylo plnění…
Navíc získáte ZDARMA každý týden e-mailem:
A to vše bez reklam.
Registrace proběhla úspěšně. Přihlašovací údaje jsme Vám zaslali na e-mail.
Omlouváme se, ale registraci se nepodařilo založit. Zkuste prosím odeslat formulář později.