dnes je 3.5.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 713

13.7.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

2.1.4.2.3.1
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 713

Mgr. Zuzana Kittrichová

Ustanovení o správě společného jmění manželů jsou převzata ze stávající právní úpravy. Obsahují pouze určitá upřesnění ohledně nakládání se společným jměním manželů, jejich původní význam ovšem zůstává zachován.

K odst. 1

Citované ustanovení obsahuje katalog jednotlivých dílčích oprávnění a povinností, které vyplývají z existence společného jmění manželů. Stanoví se nejen oprávnění věc užívat a požívat její plody a užitky, ale též povinnost s věcí společně hospodařit a spravovat ji. S povinností s věcí hospodařit a spravovat ji je spojen též závazek hradit společně náklady spojené s udržováním a užívám věci, ačkoliv to zákon neříká výslovně.

Dále toto ustanovení zakotvuje obecné pravidlo, podle něhož práva a povinnosti k součástem společného jmění manželů vykonávají vždy oba manželé společně. To ovšem někdy nemusí být praktické, neboť některé součásti společného jmění manželů užívá téměř výhradně pouze jeden z manželů (např. jeden z manželů může využívat výhradně motocykl a druhý výhradně osobní automobil pro dopravu do zaměstnání). Pokud se na tom manželé dohodnou, je každý z manželů oprávněn věc užívat samostatně. To ale nevyjímá věc ze společné správy, pokud se na tom též výslovně manželé nedohodnou. I v případě dohody manželů o tom, že věc spravuje výlučně jeden z nich, budou ovšem povinnosti vztahující se ke správě věci nadále ve vztahu ke třetím osobám zavazovat oba manžele.

Příklad


Jestliže manželé vlastní motocykl a osobní automobil, přičemž manžel používá k cestě do zaměstnání vždy motocykl a manželka vždy osobní automobil, je zřejmé, že každý z nich bude výhradně užívat jeden konkrétní dopravní prostředek. Vzhledem k tomu, že oba dopravní prostředky patří do společného jmění manželů, mají však povinnost starat se o ně a hradit náklady spojené s jejich užíváním oba manželé, pokud si manželé nedohodnou, že tak bude činit pouze ten z nich, kdo jej užívá.
K odst. 2

Toto ustanovení zakládá aktivní i pasivní solidaritu manželů ve vztahu k právům a povinnostem, které jim vzniknou v souvislosti se společným jměním manželů nebo s jeho součástmi. Jedná se zejména o práva a povinnosti týkající se společného jmění manželů přímo. Může se ovšem jednat též o práva a povinnosti vzniklé na základě jiných právních skutečností než právních úkonů, tj. na základě protiprávního jednání obou manželů (dluhy vzniklé na základě protiprávního jednání jen jednoho z manželů nejsou součástí společného jmění manželů) nebo jiných právních skutečnosti (např. úřední rozhodnutí, živelní událost, uplynutí doby atd.). Zvlášť je upravena aktivní i pasivní solidarita manželů ve vztahu k právním úkonům týkajícím se společného jmění manželů (viz § 713 odst. 3 NOZ).

Ve vztahu ke společnému jmění manželů nebo jeho součástem se v první řadě uplatní aktivní solidarita manželů jako věřitelů ve smyslu ustanovení § 1872 a násl. NOZ. Znamená to, že oba manželé jsou ve vztahu ke společnému jmění manželů nebo jeho součástem společnými věřiteli. Z práv spojených se společným jměním manželů nebo jeho součástmi jsou oba manželé oprávněni společně a nerozdílně, tj. každý z manželů může po dlužníkovi požadovat celé plnění.

Ve vztahu ke společnému jmění manželů nebo jeho součástem se v druhé

Nahrávám...
Nahrávám...