dnes je 4.7.2025

Input:

Přechodné ubytování z pohledu daňového

25.3.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

8.2.7
Přechodné ubytování z pohledu daňového

Jaroslava Pfeilerová

Dotaz

Zaměstnankyni poskytujeme nepeněžní plnění za přechodné ubytování ve výši 3 400 Kč měsíčně. Tuto částku platí firma hotově pronajímateli ubytování. Musíme toto nepeněžní plnění uvést ve výplatě zaměstnance? Jak firma bude účtovat pokladní doklad o zaplacení za ubytování? Pokud budeme zaměstnanci vystavovat doklad o příjmu, musí toto nepeněžní plnění být v tomto příjmu uvedeno? Na toto nepeněžní plnění má firma udělanou vnitropodnikovou směrnici.

Právní úprava

Zákon 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZDP")

  • § 2 odst. 4

  • § 6 odst. 9 písm. i) 

  • § 6 odst. 3

  • § 24 odst. 2 písm. j) bod 5

Pokyn GFŘ D - 6

Odpověď

V souladu s ust. § 6 odst. 9 písm. i)  ZDP je od daně z příjmů ze závislé činnosti osvobozeno nepeněžního plnění poskytované zaměstnavatelem zaměstnancům formou přechodného ubytování, nejde-li o ubytování v rámci pracovní cesty. Podmínkou je, aby obec přechodného ubytování nebyla shodná s obcí, kde má zaměstnanec bydliště. ZDP také nastavuje maximální hodnotu ubytování, které je osvobozeno od daně z příjmů na částku ve výši 3 500 Kč měsíčně.

Nyní uvedu podmínky, které musí být současně splněny, aby hodnota poskytnutého plnění (do 3 500 Kč měsíčně) byla u zaměstnance osvobozena od daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti:

  1. Musí se jednat o nepeněžní plnění. Pokud má být plnění osvobozeno od daně ze závislé činnost, zaměstnavatel nemůže poskytovat svým zaměstnancům na přechodné ubytování finanční příspěvek, ale příslušnou částku musí uhradit přímo příslušnému ubytovacímu zařízení.
  2. Nemůže se jednat o ubytování při pracovní cestě. Pracovní cesta je definovaná v ust. § 42 ZP jako časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Na rozdíl od dobrovolného nepeněžního plnění ve formě zajištění přechodného ubytování, je ubytování v souvislosti s pracovní cestou považováno za cestovní náhradu, k jejíž poskytnutí je zaměstnavatel povinen (navíc v peněžní podobě).
  3. Musí být zřejmá souvislost mezi ubytováním a výkonem práce, to znamená, že nemůže jít o ubytování poskytnuté zaměstnanci z jiných důvodů (např. z důvodu, že zaměstnanec nemá kde bydlet, protože rekonstruuje svůj byt). Popisovaná daňová výhoda je totiž určena pro zaměstnance, kteří mají své bydliště v takové vzdálenosti, že z něho nemohou pravidelně dojíždět do zaměstnání.
  4. Zaměstnanec musí mít své bydliště mimo obec, ve které je mu poskytnuto přechodné ubytování. Nemůže jít o zaměstnance, který má své bydliště ve stejné obci, jako je obec, v níž mu je poskytnuto ubytování, anebo o zaměstnance, který nemá žádný byt (pak by se jednalo o ubytování trvalého charakteru).

Hodnotou přechodného ubytování se nerozumí jen zajištění ubytování, ale též případná úhrada služeb přímo spojených s užíváním konkrétního ubytovacího zařízení (např. vody,

Nahrávám...
Nahrávám...