8.553
Příplatky do vlastního kapitálu
Ing. Pavel Novák
Klient – právní kancelář – má čtyři společníky. Ti se rozhodli, že vloží do svého s. r. o. příplatky, a to v nepeněžní hodnotě. K tomu mají od znalce ocenění jejich obchodního závodu. Znalec na základě výnosové metody kapitalizovaného normalizovaného zisku (pomocí vzorce pro věčnou rentu) ocenil každému společníkovi jeho obchodní závod. Tím je v podstatě "klientela", kterou do té doby měl každý sám ve své advokátní praxi, vložená teď do obchodní společnosti. Takto oceněné obchodní závody byly vloženy do společnosti s. r. o. jako příplatek. Nebyl vložen žádný jiný reálný majetek, jen tato "nehmotná" hodnota. Je možné na tyto hodnoty pohlížet jako na goodwill? Je možné takový majetek odepisovat? A jak účtovat v situaci, kdy tyto příplatky budou vráceny zpět?
-
Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví pro podnikatele (PVZÚ), ve znění pozdějších předpisů
- - § 6 – Dlouhodobý nehmotný majetek
- - § 56 – Odpisování majetku
-
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví (ZoÚ), ve znění pozdějších předpisů
-
Zákon č. 90/2012 Sb., o korporacích (ZOK), ve znění pozdějších předpisů.
- - § 162 až 166 – Příplatky
-
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP), ve znění pozdějších předpisů
- - § 10 – Ostatní příjmy
- - § 36 – Zvláštní sazba daně
Odpověď
Co se týče příplatků společníka mimo základní kapitál společnosti s ručením omezeným, jedná se o způsob jak poměrně rychle a bez zbytečně velké administrativy zvýšit vlastní kapitál společnosti, a tak zatraktivnit pohled na korporaci ze stran zákazníků či věřitelů ad. Právní úprava, platná od 1. 1. 2014, řeší problematiku příplatků pro s.r.o. v ustanoveních § 162 až 166 zákona č. 90/2012 Sb., zákona o korporacích (dále jen ZOK), ve znění pozdějších předpisů. Platí, že společenská smlouva může určit, že společnost může usnesením valné hromady společníkům uložit povinnost poskytnout peněžitý příplatek. Dále platí, že příplatky poskytují společníci podle poměru svých podílů, ledaže společenská smlouva určí jinak. K poskytnutí příplatku stačí pouze souhlas jednatele, pokud společenská smlouva společnosti neuvádí jinak. Ustanovení § 163 odst. 2 ZOK výslovně umožňuje poskytnutí dobrovolného příplatku ve formě nepeněžitého plnění. V souvislosti s poskytnutím nepeněžitého příplatku (část obchodního závodu) se vyžaduje vyhotovení znaleckého posudku, přičemž výběr znalce spadá do působnosti jednatele.
Goodwill patří do kategorie nehmotných aktiv, položky, které do něj patří nelze snadno vyčíslit, může se jednat o hodnotu duševního vlastnictví nebo sílu značky, či se do něj počítá např. loajalita zákazníků nebo klientů, popř. další těžce měřitelná aktiva. Obecně platí, že goodwill se v rozvaze firmy objeví jen tehdy, když dvě společnosti dokončí fúzi nebo akvizici, když dojde k vkladu obchodního závodu či jeho části apod. Domnívám se, že na v dotazu uvedené hodnoty lze pohlížet jako na goodwill, pokud došlo k vkladům obchodních závodů do s. r. o. Pojem goodwill je upraven v účetních předpisech a zákonu o daních z příjmů. Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, definuje v § 6 odst. 1 PVZÚ obsah položky rozvahy B.I – Dlouhodobý nehmotný majetek a v § 6 odst. 3 písm. c) PVZÚ je upraven způsob stanovení goodwillu a jeho účetní odpisování. Goodwill se řadí mezi dlouhodobý nehmotný majetek a na rozdíl od ostatních položek dlouhodobého majetku pro něj neplatí podmínka ohledně limitní výše ocenění, kterou si stanovuje sama…