dnes je 11.5.2025

Input:

Úhrada ztráty dceřiné společnosti

10.12.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

8.388
Úhrada ztráty dceřiné společnosti

Ing. Pavel Novák

Společnost A s. r. o., společníkem jsou dvě fyzické osoby. Společnost B s. r. o., společníkem je společnost A s. r. o. (66 % ZJ) a společnost C s. r. o. (34 % ZJ). Společnost B s. r. o. vykazuje ztráty minulých let. Lze nějakým způsobem převést tyto ztráty od dcery (B s. r. o.) k matce (A s. r. o.)?

  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP), ve znění pozdějších předpisů

    • - § 23c – Fúze a rozdělení obchodních korporací

Odpověď

Tazatel má na mysli možnost odečtu daňové ztráty. V praxi slouží k odpočtu dříve vzniklých daňových ztrát nebo jejich částí řádek č. 230 přiznání k dani z příjmů právnických osob (dále jen přiznání). K řádku č. 230 náleží Příloha č.1/E II. Oddílu přiznání, kde se podrobně vyplňuje výše daňové ztráty a její uplatnění za jednotlivá zdaňovací období. Společnost A s. r. o., je zcela jiný daňový subjekt než Společnost B s. r. o., která daňové ztráty vykázala. Za běžných okolností, za současného stavu Společnost A s. r. o. nemůže daňové ztráty či jejich části, které vykázala Společnost B s. r. o. uplatnit jako položku odčitatelnou od základu daně.

Jiná situace by nastala, když by např. společnost A s. r. o. odkoupila podíl (34%) od společnosti C s. r. o., a kdyby proběhla fúze společností A a B, tzn., že by společnost B s. r. o. zanikla a byla zrušena bez likvidace a jejím právním nástupcem by se stala společnost A s. r. o. Potom by se dalo postupovat podle ustanovení § 23c ZDP. Na základě § 23c ZDP je vymezena úprava zdanění potenciálního právního nástupce

Nahrávám...
Nahrávám...