dnes je 11.5.2025

Input:

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství

11.6.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

6.7
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství

JUDr. František Vlasák

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství (dále „vyrovnávací příspěvek” či „VPTM”) je dávkou nemocenského pojištění, jejíž význam je obecně poměrně malý. Je to dáno především podmínkami této dávky; navzdory tomu je však možno konstatovat, že jsou odvětví (zdravotnictví, obchod, apod.), kde je její uplatnění obvyklé.

Podmínky nároku na vyrovnávací příspěvek jsou dvě:

  • převedení na jinou práci,

  • pokles výdělku.

Okruh zaměstnankyň, u nichž dochází v důsledku převedení na jinou práci ke vzniku nároku na vyrovnávací příspěvek, obsahuje níže uvedená tabulka.

Důvody pro vznik nároku na vyrovnávací příspěvek – § 42 odst. 1, 4 ZNP

Oprávněné osoby Důvody pro převedení
Těhotná zaměstnankyně
Zaměstnankyně do konce devátého měsíce po porodu
Zaměstnankyně, která kojí
Práce, kterou před tím konaly, jsou jim podle zvláštních právních předpisů zakázány.Práce, kterou předtím konaly, podle ošetřujícího lékaře ohrožují jejich:
  • těhotenství,

  • zdraví nebo mateřství,

  • zdraví nebo schopnost kojení.

Zaměstnankyně, u nichž je nárok na VPTM vyloučen Zaměstnankyně činná na základě dohody o pracovní činnosti.Zaměstnankyně činná na základě dohody o provedení práce.Odsouzená ve výkonu trestu odnětí svobody zařazená do práce nebo zařazená do práce ve výkonu zabezpečovací detence.Zaměstnankyně účastná pojištění z důvodu výkonu zaměstnání malého rozsahu.Žákyně nebo studentka, pokud její zaměstnání spadá výlučně do období školních prázdnin nebo prázdnin.Členka kolektivního orgánu právnické osoby.

Komentář:

Podmínky nároku na vyrovnávací příspěvek

Základní podmínkou nároku na VPTM je převedení zaměstnankyně na jinou práci. Ne vždy se však musí jednat o „klasické” převedení ve smyslu změny druhu sjednané či vykonávané práce. Za převedení na jinou práci se pro účely vyrovnávacího příspěvku považuje též:

  • změna pracovních podmínek, tj. snížení množství požadované práce a pracovního tempa, zproštění výkonu některých prací, kterým se odstraní příčiny, pro které by byla zaměstnankyně jinak převedena na jinou práci,

  • změna místa výkonu práce, tj. přeložení k výkonu práce do jiného místa nebo převedení na jiné pracoviště z důvodu, že práce na dosavadním pracovišti je zakázána těhotným ženám, matkám do konce devátého měsíce po porodu nebo kojícím ženám, nebo ohrožuje těhotenství ženy, její zdraví, mateřství nebo kojení,

  • zproštění výkonu noční práce (služby v noci).

Druhou podmínkou nároku na vyrovnávací příspěvek je, že zaměstnankyně po převedení na jinou práci dosahuje bez svého zavinění nižšího započitatelného příjmu, než před tímto převedením.

Ke snížení započitatelného příjmu z důvodu kratší

Nahrávám...
Nahrávám...