6.7
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství
JUDr. František Vlasák
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství (dále „vyrovnávací příspěvek” či „VPTM”) je dávkou nemocenského pojištění, jejíž význam je obecně poměrně malý. Je to dáno především podmínkami této dávky; navzdory tomu je však možno konstatovat, že jsou odvětví (zdravotnictví, obchod, apod.), kde je její uplatnění obvyklé.
Podmínky nároku na vyrovnávací příspěvek jsou dvě:
Okruh zaměstnankyň, u nichž dochází v důsledku převedení na jinou práci ke vzniku nároku na vyrovnávací příspěvek, obsahuje níže uvedená tabulka.
Důvody pro vznik nároku na vyrovnávací příspěvek – § 42 odst. 1, 4 ZNP
Komentář:
Podmínky nároku na vyrovnávací příspěvek
Základní podmínkou nároku na VPTM je převedení zaměstnankyně na jinou práci. Ne vždy se však musí jednat o „klasické” převedení ve smyslu změny druhu sjednané či vykonávané práce. Za převedení na jinou práci se pro účely vyrovnávacího příspěvku považuje též:
-
změna pracovních podmínek, tj. snížení množství požadované práce a pracovního tempa, zproštění výkonu některých prací, kterým se odstraní příčiny, pro které by byla zaměstnankyně jinak převedena na jinou práci,
-
změna místa výkonu práce, tj. přeložení k výkonu práce do jiného místa nebo převedení na jiné pracoviště z důvodu, že práce na dosavadním pracovišti je zakázána těhotným ženám, matkám do konce devátého měsíce po porodu nebo kojícím ženám, nebo ohrožuje těhotenství ženy, její zdraví, mateřství nebo kojení,
-
zproštění výkonu noční práce (služby v noci).
Druhou podmínkou nároku na vyrovnávací příspěvek je, že zaměstnankyně po převedení na jinou práci dosahuje bez svého zavinění nižšího započitatelného příjmu, než před tímto převedením.
Ke snížení započitatelného příjmu z důvodu kratší…