3.2.8
Záznam o instruktáži o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci
JUDr. Věra Bognárová
Potvrzuji, že jsem byl dnešního dne seznámen s předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, které se vztahují k práci mnou vykonávané, zejména ........................ (uvedou se nejdůležitější ustanovení předpisů týkající se vykonávané práce).
Na pracovišti jsem byl poučen .............. (kým, zpravidla bezpečnostním technikem nebo jiným pověřeným zaměstnancem firmy) o podmínkách bezpečné práce, zejména o okolnostech, které by mohly způsobit pracovní úraz.
Jsem si vědom povinnosti používat při práci tyto ochranné pomůcky a oděv ........................... (uvede se které), které mi byly přiděleny, udržovat je v řádném stavu a v případě jejich ztráty, poškození či opotřebení požádat o jejich náhradu nebo výměnu.
Zjistím-li na svém pracovišti závady, které by mohly ohrožovat bezpečnost nebo zdraví, upozorním na ně neprodleně svého bezprostředně nadřízeného vedoucího.
Prohlašuji, že jsem si vědom důsledků, které může mít porušení bezpečnostních předpisů, s nimiž jsem byl seznámen.
V .............................. dne .....................
......................................
jméno a podpis zaměstnance
Seznámení provedl: ..........................................
(zpravidla bezpečnostní technik nebo bezprostředně nadřízený vedoucí)
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
• § 103 ZP,
• § 270 ZP
• § 349 ZP
Komentář:
Ve smyslu § 103 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, je zaměstnavatel povinen zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které doplňují jejich odborné předpoklady a požadavky pro výkon práce, které se týkají jimi vykonávané práce a vztahují se k rizikům, s nimiž může přijít zaměstnanec do styku na pracovišti, na kterém je práce vykonávána, a soustavně vyžadovat jejich dodržování. Předmětná školení je zaměstnavatel povinen zajistit při nástupu zaměstnance do práce, a dále při změně pracovního zařazení a změně druhu práce, dále pak při zavedení nové technologie nebo změny výrobních a pracovních prostředků nebo změny technologických nebo pracovních postupů a v případech, které mají nebo mohou mít podstatný vliv na bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Zaměstnavatel musí určit obsah a četnost školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, způsob ověřování znalostí zaměstnanců a vedení dokumentace o provedeném školení. Vyžaduje-li to povaha rizika a jeho závažnost, musí být školení pravidelně opakováno a v případech, které mají nebo mohou mít podstatný vliv na bezpečnost a ochranu zdraví při práci musí být školení provedeno bez zbytečného odkladu.
Právními a ostatními předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci jsou ve smyslu § 349 zákoníku práce předpisy na ochranu života a zdraví, předpisy hygienické a protiepidemické, technické předpisy, technické dokumenty a technické normy, dále pak stavební předpisy, dopravní předpisy, předpisy o požární ochraně a předpisy o zacházení s hořlavinami, výbušninami, zbraněmi, radioaktivními látkami, chemickými látkami a chemickými přípravky a jinými látkami škodlivými zdraví, pokud upravují otázky týkající se ochrany života a zdraví. Pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci jsou konkrétní pokyny dané…