dnes je 27.4.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2210

13.7.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

4.2.2.3.1.5.6
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2210

Mgr. Pavla Krejčí

K odst. 1

Toto ustanovení navazuje na právní úpravu uvedenou v § 2207 a § 2208 NOZ. Jedná se však o provádění nezbytných oprav věci, tedy takových oprav, které nesnesou odkladu, protože by například mohlo dojít ke zhoršení stavu předmětu nájmu. Prostřednictvím oprav se předmět nájmu udržuje ve stavu způsobilém k dohodnutému způsobu užívání nebo pokud nebyl způsob užívání smluvními stranami dohodnut, pak ve stavu odpovídajícím obvyklému způsobu užívání.

Pokud se ukáže potřeba takovýchto oprav, pak je nájemce povinen pronajímateli jejich provedení umožnit, a to i tehdy, pokud mu to způsobí obtíže. Pronajímatel se může tohoto práva domáhat i soudně. Pokud nájemce opravy neumožní, odpovídá za vzniklou škodu. Povinnost nájemce umožnit pronajímateli přístup k předmětu nájmu viz § 2219 NOZ.

Na opravách předmětu nájmu se může podílet i nájemce, a to tehdy, pokud tak stanoví nájemní smlouva. Nájemní smlouva může obsahovat dohodu o tom, že nezbytné opravy předmětu nájmu může nájemce provádět v celém rozsahu nebo může být stanoven rozsah této povinnosti (např. vyjmenovat opravy, jež nájemce provádí sám).

K odst. 2

Pokud by oprava věci trvala vzhledem k době nájmu nepřiměřeně dlouhou dobu nebo pokud by oprava ztížila užívání předmětu nájmu nad míru obvyklou, vzniká nájemci právo na slevu z nájemného. Výše slevy se odvíjí podle doby, po kterou oprava trvala, nebo podle míry omezení, jež musel nájemce v případě opravy snášet. Postup nájemce při uplatnění

Nahrávám...
Nahrávám...