dnes je 27.4.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2432

13.7.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

4.2.5.1.3
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2432

JUDr. Vladimíra Knoblochová

Jednou ze základních povinností příkazníka je jednat poctivě a pečlivě podle svých schopností. Příkazník je přitom povinen použít každého prostředku, kterého vyžaduje povaha obstarávané záležitosti, jakož i takového, který se shoduje s vůlí příkazce. Byť to zákon výslovně nestanoví, je nepochybně povinností příkazce poskytnout příkazníkovi předem potřebné prostředky ke splnění příkazu. O jaké prostředky se bude jednat, bude záležet na povaze záležitosti, kterou má příkazník obstarat – může jít o peníze, určité dokumenty, doklady apod.

Míra schopností příkazníka bude záviset především na tom, zda příkazník je profesionál nebo laik, s čímž souvisí i to, zda jedná příkazník bezplatně nebo za úplatu. Pokud bude příkazník podnikatelem podnikajícím v oblasti, která je předmětem příkazu, bude namístě požadovat, aby příkaz vykonal s profesionální péčí.

Zásada poctivosti

Právní vztah z příkazní smlouvy je charakteristický zejména vzájemnou důvěrou, na níž je založen. Projev důvěry příkazce je možné spatřovat již v samotném uzavření příkazní smlouvy, neboť tím dává najevo ochotu nést důsledky jednání, které příkazník uskuteční na jeho účet v rámci provádění příkazu. Důvěra v poctivé jednání příkazníka současně představuje základní motivaci k uzavření příkazní smlouvy – příkazce totiž přenechává obstarání vlastní záležitosti jiné osobě právě na základě důvěry, že takto zvolená osoba bude jednat poctivě a v jeho zájmu. Příkazník se uzavřením příkazní smlouvy zavazuje tuto důvěru nezklamat.

Povinnost jednat poctivě znamená, že příkazník je povinen při obstarávání záležitosti zohlednit zájmy příkazce, jednat pečlivě a iniciativně. To platí i v případě, kdy je smlouva sjednána jako bezúplatná. Zájmy příkazce jsou příkazníkovi zpravidla známy z vůle, kterou projevil v rámci jednání o uzavření smlouvy, která se odráží přímo v příkazní smlouvě nebo v následně vydávaných pokynech. Příkazník nesmí jednat na újmu příkazce a v zájmu třetí osoby a nesmí si bez svolení příkazce ponechat žádné užitky, které získal od třetích osob v rámci obstarávání záležitosti pro příkazce. Z principu poctivosti také vyplývá, že příkazník je povinen zachovávat mlčenlivost ohledně informací, které se dozvěděl při výkonu příkazu.

Odchýlení se od pokynů příkazce

Příkazník se může od pokynů udělených příkazcem odchýlit pouze tehdy, je-li to nezbytné v zájmu příkazce, a pokud nemůže včas obdržet jeho souhlas. Obě podmínky

Nahrávám...
Nahrávám...