dnes je 17.7.2025

Input:

Střídavá péče a uplatnění daňového zvýhodnění na dítě

25.3.2013, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

8.3.1
Střídavá péče a uplatnění daňového zvýhodnění na dítě

Ing. Růžena Klímová

Při srážkách na insolvenční řízení má zaměstnanec ve střídavé péči syna. Není zřejmé, u koho je syn 1. den v měsíci. Kdy mám zaměstnanci počítat vyživovanou osobu, tím pádem započítat nezabavitelnou částku na syna?

 

  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů

    • § 35c odst. 10

  • Pokyn D-6, uveřejněný ve Finančním zpravodaji č. 7/2011

V rozsudku o svěření dítěte do střídané péče je též uveden plán střídání. Od nabytí právní moci rozsudku je nutné aplikovat plán střídání v rámci péče o dítě. Protože nařízení vlády č. 595/2006 Sb., o nezabavitelných srážkách, danou situaci neřeší, lze jen aplikovat postup, který se uplatňuje u daňového zvýhodnění na nezaopatřené dítě, kde je rozhodující vždy 1. den kalendářního měsíce. Pak je i pro uplatnění nezabavitelné částky rozhodující první den kalendářního měsíce. Nezabavitelná částka se uplatní tomu, kdo má dle plánu střídání dítě v péči první den kalendářního měsíce v péči. Pokud by však rodiče předložili písemnou dohodu o jiné formě střídání, mohlo by se za určitých okolností postupovat tak, jak je uvedeno v Pokynu D-6 – viz dále.

Při rozvodu manželství, kde jsou nezletilé děti, určuje soud, jak bude řešena péče o děti po rozvodu manželství, tj., který z rodičů bude mít dítě v trvalé péči. Novým a stále častějším způsobem řešení dané situace je střídavá péče o děti. Nutno přiznat, že daňové předpisy zatím tento model konkrétně neřeší, avšak jistý způsob řešení je uveden v pokynu D-6 Generálního finančního ředitelství.

V souladu s ustanovením § 35c odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, se poplatníkovi, který vyživuje dítě jen jeden kalendářní měsíc nebo několik kalendářních měsíců ve zdaňovacím období, poskytne daňové zvýhodnění ve výši 1/12 ročního nároku za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly splněny podmínky pro jeho uplatnění. Budou-li tedy rodiče dítěte striktně dodržovat například rozhodnutí soudu o střídavé péči určené tak, že první polovinu měsíce je dítě v péči jednoho z rodičů a po zbytek měsíce druhého rodiče, bude daňové zvýhodnění náležet vždy tomu rodiči, v jehož domácnosti bylo dítě na počátku každého měsíce, tj. uplatňuje ho jen jeden z rodičů. Tato disproporce vyplývá z toho, že zákon nezná kratší období, než je kalendářní měsíc.

Pokyn Generálního finančního ředitelství D-6, který byl zveřejněn ve Finančním zpravodaji č. 7/2011 (nahradil pokyn MF D-300), je prvním předpisem, který problémy střídavé péče částečně řeší, i když je nutné poznamenat, že se nejedná o právní normu. Podle tohoto pokynu je pro uplatnění daňového zvýhodnění na dítě bez ohledu na rozsudek soudu rozhodující faktický (skutečný) stav, který však předpokládá uzavření dohody rodičů o střídavé péči, z níž bude patrné, ve kterém měsíci dítě žije ve společné domácnosti s matkou a kdy s otcem. Při absenci řešení těchto problémů v zákoně o daních z

Nahrávám...
Nahrávám...