dnes je 5.5.2024

Input:

Dovolená - určení doby čerpání

12.12.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

Dovolená – určení doby čerpání

Ing. Růžena Klímová

Dobu čerpání dovolené (§ 217 – 219 ZP) určuje zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo. Při stanovení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance.

Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

Zaměstnavatel může určit zaměstnanci čerpání dovolené, i když dosud nesplnil podmínky pro vznik práva na dovolenou, jestliže je možné předpokládat, že zaměstnanec tyto podmínky splní do konce kalendářního roku, popřípadě do skončení pracovního poměru.

Příklad

Příklad

Zaměstnanec nastoupil do pracovního poměru 1. ledna na dobu neurčitou. Po odpracování 2 měsíců požádal organizaci o poskytnutí dovolené v délce 4 týdnů? Může mu zaměstnavatel dovolenou poskytnout?

Ano, zaměstnavatel může dovolenou poskytnout, pokud lze předpokládat, že do konce kalendářního roku splní podmínky pro vznik práva na dovolenou. Pokud zaměstnanec podmínky nesplní, zaměstnavatel je oprávněn náhradu mzdy za přečerpanou dovolenou srazit bez souhlasu zaměstnance. Ovšem i zde je nutné respektovat vznik pořadí dané srážky. Zaměstnavatel je oprávněn takovou srážku provést, pokud nemá zaměstnanec žádné exekuční srážky, ani žádné srážky na základě dohod o srážkách ze mzdy. Pokud jsou takové srážky ze mzdy u zaměstnance evidovány, zaměstnavateli vzniká nedobytná pohledávka.

Zaměstnavatel je povinen nahradit

Nahrávám...
Nahrávám...