dnes je 28.4.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1921

15.9.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

4.1.7.1.2.8
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1921

Mgr. Martin Hošek

[Uplatnění práva z vadného plnění u soudu]

K odst. 1

Odst. 1 se nepoužije na kupní smlouvu, směnnou smlouvu a smlouvu o dílo (zákon obsahuje pro tyto smlouvy zvláštní úpravu).

První věta zakládá subjektivní lhůtu k vytknutí vady, přičemž je třeba vadu vytknout bez zbytečného odkladu poté, kdy měl nabyvatel možnost věc prohlédnout a vadu zjistit. Podstatná je objektivní možnost prohlídky věci, resp. zjištění vady. Není tedy důležité, zda (kdy) nabyvatel prohlídku věci opravdu učinil. Délka lhůty bez zbytečného odkladu se liší v závislosti na okolnostech konkrétního případu. Při převzetí jedné věci s vadou, která je zjistitelná zběžnou kontrolou, bude zpravidla vyžadováno okamžité vytknutí vady při převzetí. Oproti tomu u doručení většího počtu věcí prostřednictvím kurýrní služby se bude dát lhůta považovat za splněnou při vytknutí vady v rámci několika dnů.

Zákon nestanoví povinnou formu pro vytknutí vady, takže je možné jej realizovat i ústně. Doporučuji však vytknutí vady provést písemnou formou s potvrzením doručení daného přípisu. Vadu lze vytknout jak označením vady, tak i specifikací jejích projevů.

Objektivní lhůta k vytknutí vadného plnění je šest měsíců od převzetí předmětu plnění.

K odst. 2

Převzal-li

Nahrávám...
Nahrávám...