dnes je 28.4.2024

Input:

Převedení zaměstnance na jinou práci podle § 41 odst. 2 písm. b) ZP po dobu trestního řízení

22.10.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

3.3.28
Převedení zaměstnance na jinou práci podle § 41 odst. 2 písm. b) ZP po dobu trestního řízení

JUDr. Věra Bognárová

Vzor

Převedení zaměstnance na jinou práci podle § 41 odst. 2 písm. b) ZP po dobu trestního řízení

Zaměstnavatel ..................................................................... (název a sídlo, IČO)

zastoupený........................................................................... (jméno a příjmení)

Zaměstnanec ................................. (jméno a příjmení), narozen dne ..................... trvale bytem .........................

Věc

Převedení zaměstnance na jinou práci podle § 41 odst. 2 písm. b) ZP z důvodu zahájení trestního řízení

Podle pracovní smlouvy uzavřené se zaměstnavatelem dne ..................vykonáváte druh práce.............................

Dne ............bylo vůči Vaší osobě zahájeno trestní řízení pro podezření z úmyslné trestné činnosti spáchané při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním ke škodě na majetku zaměstnavatele. Zaměstnavatel je v tomto případě oprávněn zaměstnance i bez jeho souhlasu převést na jinu práci.

Podle § 41 odst. 2 písm. b) ZP Vás proto od............do pravomocného skončení trestního řízení převádíme na práci ........... Zdravotní způsobilost k výkonu této práce dokládá posudek vydaný poskytovatelem pracovnělékařských služeb ze dne ...........................

Záměr převést Vás na jinou práci než odpovídá pracovní smlouvě byl s Vámi již osobně projednán a protože jste s převedením na jinou práci než odpovídá pracovní smlouvě nesouhlasil, požádal zaměstnavatel podle § 46 ZP o projednání převedení na jinou práci odborovou organizaci. K projednání došlo dne ...............

Odpadnou-li důvody, pro které jste převeden na jinou práci, zařadí Vás zaměstnavatel na druh práce sjednaný podle pracovní smlouvy.

Po dobu převedení Vám přísluší mzda podle vykonávané práce, bližší podmínky jsou stanoveny ve mzdovém výměru, který je Vám předán současně s touto listinou o převedení. Nebudete-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním ke škodě na majetku zaměstnavatele, přísluší Vám za dobu převedení na jinou práci doplatek do výše průměrného výdělku, kterého jste dosahoval před převedením.

V ..................... dne ...................

 

 

 

.........................................

razítko zaměstnavatele a podpis

jeho oprávněného zaměstnance

Zaměstnanec převzal dne: .............

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 19 odst. 2 ZP

  • § 41 odst. 2 písm. b) ZP

  • § 44 ZP

  • § 46 ZP

  • § 56 odst. 1 písm. a) ZP

  • § 139 odst. 2 ZP

  • § 351 až § 362 ZP

Zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), v platném znění

Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, v platném znění

Zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních sužbách, v platném znění

Vyhláška č. 79/2013 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, (vyhláška o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče)

Komentář:

Převedení na jinou práci je jednostranné právní jednání, kterým zaměstnavatel, zpravidla bez souhlasu zaměstnance, mění po určitou dobu druh práce sjednaný se zaměstnancem v pracovní smlouvě. Zaměstnavatel může zaměstnance převést na jinou práci, i kdyby s tím nesouhlasil, jsou-li dány zákonné důvody (§ 41 ZP).

Podle § 41 odst. 2 písm. b) ZP může zaměstnavatel zaměstnance převést na jinou práci, bylo-li proti zaměstnanci zahájeno trestní řízení pro podezření z úmyslné trestné činnosti spáchané při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním ke škodě na majetku zaměstnavatele.

Převedení je možné za splnění tří podmínek:

1. při úmyslné trestné činnosti. Podle § 15 odst. 1

Nahrávám...
Nahrávám...